Strona główna Informacje prawne Opłaty Środowiskowe – kto i kiedy musi płacić?

Opłaty Środowiskowe – kto i kiedy musi płacić?

952
0
5/5 (2)

Opłaty Środowiskowe – kto i kiedy musi płacić? Przewoźnicy, których ciężarówki spalały paliwo na terenie Polski (a przez to emitowały gazy do środowiska) w II półroczu 2009 r., muszą do 31 stycznia 2010 roku uiścić z tego tytułu specjalną opłatę. W tym samym terminie muszą przedstawić także ewidencję z informacjami o emisji gazów do atmosfery.  Przewoźnik jest obowiązany do uiszczenia opłaty się na rachunek urzędu marszałkowskiego. Ewidencję należy przekazać Marszałkowi Województwa oraz Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.Obowiązek płacenia za korzystanie ze środowiska występuje cyklicznie raz na pół roku. Przedsiębiorcy muszą rozliczać się do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

Przewoźnicy nie muszą płacić za korzystanie ze środowiska jeżeli wysokość opłaty okaże się niższa niż 400 zł ale nawet wówczas na przewoźniku ciąży obowiązek obowiązek przedstawiania ewidencji. Dokumentacja związana z danymi dotyczącymi korzystania ze środowiska przedstawiana jest na specjalnych formularzach.

Przy obliczeniu opłaty środowiskowej w 2009 roku należy skorzystać ze stawek i wzorów określonych w rozporządzeniu w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 196, poz. 1217 z późniejszymi zmianami).

 

 – Program do szybkiego i prostego wyliczenia opłaty  środowiskowej o nazwie: KONICZYNKA można nabyć pod adresem: http://www.manado.pl/koniczynka/

 – Program wypełnia i przygotowuje do druku właściwy formularz sprawozdania, który należy wypełnić i wysłać na adres właściwego urzędu. Adres urzędu znajduje się na stronie : http://www.manado.pl/koniczynka/

 – Wykaz kont bankowych na które należy dokonać wpłaty znajduje się na stronie: http://www.manado.pl/koniczynka/

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPolska wersja Zaświadczenia posiada poważny błąd tłumaczenia mogący skutkować karami
Następny artykułInformacje na temat opłaty środowiskowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj