Strona główna Informacje prawne Po co przewoźnikom kara 30 tys. zł po kontroli ITD?

Po co przewoźnikom kara 30 tys. zł po kontroli ITD?

1356
0
No Ratings Information Message

Większość firm transportowych po kontroli ITD płaci karę w wysokości 30 tys zł. Pytanie brzmi: PO CO (??) – skoro w przytłaczającej większości przypadków kary można uniknąć  znacznej części a czasami wręcz w całości. Oczywiście większość właścicieli firm transportowych nie zna procedur wpływających na zmniejszenie lub wręcz uniknięcie kar ale w tek kwestii pomocy może każdemu z przewoźników udzielić zespół prawny Kancelarii Prawnej Viggen s.c, który pomaga w odpowiednim przygotowaniu firm transportowych do kontroli. Jak nie płacić kary ? To proste. Należy przed kontrolą….

…wdrożyć szereg autorskich i sprawdzonych procedur realizując „audyt prawny” lub wykorzystywać Wirtualnego Audytora – program do samodzielnego nadzorowania i prowadzenia dokumentacji w firmie transportowej. Tezę o konieczności zapłacenia 30 tys zł kary promują te firmy, które otrzymały taką karę ale nigdy nie podjęły nawet minimalnych starań w celu przygotowania i prowadzenie procedur naprawczych.

Doświadczenie Kancelarii Prawnej Viggen s.c. (SPRAWDŹ JAKIE MAMY DOŚWIADCZENIE ORAZ ILU MAMY KLIENTÓW: www.kancelariaprawnaviggen.pl ) wskazuje na 4 główne przyczyny takiej sytuacji:

a) firmy transportowe oddają do kontroli dokumentację nie kompletną pomimo, że w firmie znajduje się pełna dokumentacja oraz nie wykazują lub nieprawidłowo wykazują okoliczności gdy przekroczenia miały miejsce wskutek czynności na które firmy nie miały i nie mogły mieć wpływu. Firmy nie rozumieją oraz nie znają procedur w ramach których w pełni legalnie mają prawo podnieść tę okoliczność i zwolnić się z odpowiedzialności.

b) mało który z przewoźników ma świadomość, że okoliczność powstania uchybień w firmie jeszcze nie oznacza automatycznego nałożenia kary na przewoźnika. Tak oczywiście nie jest – ale pod warunkiem, że przewoźnik wcześniej w prawidłowy sposób powoła się na okoliczności wskazane w wytycznych GITD oraz w przepisach ustawy o transporcie drogowym.

c) znaczna część kar jest nakładana za „drobiazgi”, które naprawdę bardzo prosto wyeliminować pod warunkiem znajomości stosownych procedur prawnych. Kancelaria Prawna Viggen w ramach realizowanego audytu prawnego wprowadza procedury prawne eliminujące praktycznie całkowicie poziom kar we wspomnianym zakresie.

d) tolerowanie błędów kadrowych, księgowych, specjalistów bhp, lekarzy i psychologów oraz urzędników wydających orzeczenia, zaświadczenia, licencje itp jest kolejnym źródłem kar. Czy przewoźnik jest bezbronny wskutek niewiedzy własnej, niewiedzy specjalistów i niewiedzy pracowników? Oczywiście nie. Nie ma żadnego powodu aby zapłacić choćby 1 zł kary w tytułu błędnej metodologii prowadzenia dokumentacji.

e) firmy transportowe nie wykorzystują najnowocześniejszych rozwiązań informatyczno-prawnych. Oczywiste jest to, że każda firma transportowa musi prowadzić dla jednego pojazdu oraz jednego kierowcy łącznie około 100 typów rekordów (terminy plus dokumenty). Jeśli firma posiada zaledwie 10 kierowców i pojazdów to musi stale monitorować 1000 rekordów prawnych. W praktyce bez dużego wyspecjalizowanego zespołu prawnego zadanie to jest nie realne dla każdej z firm. W firmach stosujących nowoczesne systemy zarządzania sztab wyspecjalizowanych prawników przejmuje program prawny „Wirtualny Audytor„, który nie tylko dba o samodzielne zakładanie dokumentacji i jej poprawność merytoryczną i prawną ale zapewnia właściwą wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi działami firmy transportowej tak aby pracownicy którzy z natury rzeczy są w mniejszym lub większym stopniu laikami – mogli funkcjonować jak specjalistyczny zespół prawny.

 

Konieczność ponoszenia 30 tys zł z tytułu kar to nieprawdziwy mit, który należy jak najszybciej wyeliminować ze świadomości przewoźników – zastosować stosowne procedury oraz rozwiązania prawno – informatyczne.

PRZYKŁADY:

Firma z Częstochowy: 50 zestawów – wysokość kary: 4700 zł  (tel potwierdzający do właściciela można uzyskać w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.)

Firma z Żor: 10 zestawów – wysokość kary: 1700 zł  (tel potwierdzający do właściciela można uzyskać w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.)

Firma z Zawoji: 5 zestawów – wysokość kary: 0 zł  (tel potwierdzający do właściciela można uzyskać w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.)

Firma z Białegostoku: 150 zestawów wysokość kary: 400 zł (tel potwierdzający do zarządu można uzyskać w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.)

Firma z Koszalina: 4 kierowców – wysokość kary: 3000 zł  (tel potwierdzający do zarządu można uzyskać w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.)

 

Mariusz Miąsko – współwłaściciel i prawnik Kancelarii Prawnej Viggen s.c.

 

————————————————————————-

Pod poniższym adresem można zapoznać się z opiniami użytkowników na temat programu do automatycznego wykonywania dokumentacji w firmie transportowej: „WIRTUALNY AUDYTOR”

http://jazdaprawna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=419:przewonicy-nie-bd-ju-musieli-sami-prowadzi-dokumentacji-firmy-kierowcow-i-pojazdow&catid=46:wazneinformacje&Itemid=73

www.wirtualnyaudytor.pl

 

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPojemność silnika a ubezpieczenie
Następny artykułWypadek polskiego autokaru na Słowacji