Strona główna Bez kategorii Podwyżki opłat drogowych w większości krajów europejskich

Podwyżki opłat drogowych w większości krajów europejskich

464
0
No Ratings Information Message

Większość krajów europejskich od początku przyszłego roku podniesie opłaty za korzystanie z dróg. Nowe stawki prezentują się następująco:

Polska

Uwaga – zmiany w wysokości opłat drogowych

 

Niemcy

Wzrost stawek niemieckiego myta od 2023

 

Austria
Ceny energii i paliw gwałtownie wzrosły, a inflacja osiągnęła w listopadzie 10,6%, Austriacki Związek Spedycyjny wezwał zatem Austriacką Izbę Gospodarczą WKÖ do jak najszybszego opublikowania przyszłorocznych taryf. 6 grudnia austriackie Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu ostatecznie ogłosiło opłaty za przejazd w 2023 r. Koszty infrastruktury oszacowano na 2,8% na podstawie wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), według Centralnego Związku Spedycji i Logistyki (ZV).

Opłaty za przejazd pojazdami w klasie Euro 6 w 2023 r. wzrosną o 4% natomiast pozostałe stawki będą oscylować między 2,29 % a 2,8%

Belgia
Od początku przyszłego roku wyższe opłaty za przejazd zostaną wprowadzone w belgijskim regionie Walonii. Powodem tych podwyżek jest dostosowanie cen do panujących realiów rynkowych, czyli inflacji i rosnących kosztów. Taryfy belgijskie dotyczą wszystkich belgijskich i zagranicznych samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 tony oraz małych ciągników klasy N1 o kodzie nadwozia BC. Oto nowe stawki, które będą obowiązywać w Walonii od początku 2023 roku:

Francja
Zgodnie z coroczną praktyką, również w lutym 2023 r. zostaną zaktualizowane stawki opłat na francuskiej sieci autostrad. Opłaty drogowe na głównych sieciach autostrad wzrosną średnio o 4,75% od 1 lutego przyszłego roku. Wzrost wyniesie od 4,5 do 5,07% zgodnie z liczbą osi określoną przez zarządcę autostrad APRR (Autoroutes Paris-Rhin-Rhône). Dla autostrady Sanef (spółka autostradowa na północy i wschodzie Francji) zostanie zastosowana podwyżka z 4,62 do 4,81%. Według portalu transportowego transportinfo.fr opłaty za przejazd najbardziej podniosą zarządcy tuneli – ATMB (Autoroutes et Tunnel du Mont Blanc) to 5,39%. i SFTRF (La Société Française du Tunnel Routier de Fréjus) – wzrost o 6,33%.

Hiszpania
Stawki opłat drogowych w Hiszpanii są aktualizowane co roku w oparciu o CPI (indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych), a dla niektórych z nich nastąpi to w 2023 roku. Alternatywnie, dealerzy mogą dodać współczynnik korygujący do CPI, co jeszcze bardziej zwiększy cenę. Tak będzie w przypadku zarządzanego przez operatora AP-9, który planuje dodać 1% więcej. Zwiększone wynagrodzenie za prace związane jest z rozbudową mostu Rande i obwodnicy Saint-Jacques-de-Comppostelle. W związku z tym, podwyżka opłat na tej autostradzie, jeśli zostanie zatwierdzona przez hiszpańskie Ministerstwo Transportu, wyniesie do 9%. (to drugi najwyższy wzrost w historii myta w Hiszpanii).
Natomiast opłaty za przejazd w prowincji Guipúzcoa, ogłoszone przez franczyzobiorcę Bidegui, będą niższe niż CPI, między 2,25 a 3,5%. Ceny biletów na AP-53 wzrosną o 8,38%.

Węgry
Wiadomo, że myto na Węgrzech wzrośnie od 1 lipca 2023 r. zgodnie ze wskaźnikiem inflacji z lipca 2022 r. (opublikowanym przez węgierski Urząd Statystyczny 1 października br.).

Piotr Rutkowski,

prawnik,

Kancelaria Prawna Viggen

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułŚwiąteczne Życzenia od Wydawcy portalu Jazdaprawna.pl
Następny artykuł6 stycznia – gdzie możemy spodziewać się zakazów jazdy?
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj