Strona główna Aktualności Dnia Pracownicze plany kapitałowe – te informacje warto znać

Pracownicze plany kapitałowe – te informacje warto znać

1099
0
5/5 (10)

Pracownicze plany kapitałowe. W związku z wejściem w życie 1 lipca 2019 roku Pracowniczych Planów Kapitałowych chcemy Państwa poinformować o najważniejszych postanowieniach tego systemu. W pierwszej kolejności proszę mieć na uwadze, że PPK od 1 lipca dotyczy tylko i wyłącznie firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. System ten będzie jednak stopniowo rozszerzany o czym będziemy Państwa informować na bieżąco.

Założeniem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych jest utworzenie prywatnego, dobrowolnego (do którego jest się jednak wpisywanym z automatu i należy jeśli nie chce się w nim pozostawać wypisać) systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. PPK są dodatkowym w stosunku do ZUS systemem zabezpieczenia emerytalnego. Wpłata podstawowa, którą finansował będzie uczestnik PPK, czyli pracownik wynosić będzie od 2 do 4% wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłaci składkę od 1,5 do 4 % wynagrodzenia. Maksymalna składka na PPK będzie mogła zatem wynosić 8%. Wpłata „powitalna” wyniesie 250 zł i w każdym roku dopłata będzie wynosiła 240 zł.

PPK jest programem dobrowolnym, z którego w każdym momencie można będzie zrezygnować. Pracownik rezygnujący z PPK będzie jednak co cztery lata z automatu do niego wpisywany na nowo, co wiązało się będzie z każdorazowym składaniem oświadczenia o rezygnacji do pracodawcy.

 

Anna Nieć-Mrzygłód

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Czytaj także:

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSprawdź, gdzie wprowadzono letnie ograniczenia dla ciężarówek
Następny artykułRozwiązanie umowy za porozumieniem stron

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj