Strona główna Informacje prawne Jak uniknąć 2000 zł kary za brak harmonogramu na liniach regularnych do...

Jak uniknąć 2000 zł kary za brak harmonogramu na liniach regularnych do 50 km?

1026
0
No Ratings Information Message

 

Autor publikacji: Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Jak uniknąć 2000 zł kary za brak harmonogramu na liniach regularnych do 50 km? Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym przewidziała możliwość nałożenia na przewoźników osób na liniach regularnych do 50 km ITD 2000 zł kary za brak harmonogramu od 1 stycznia 2011 roku. Jak w prosty sposób uniknąć tej kary?

Po pierwsze – ustawodawca w załączniku nr 3 w pkt.: 2.11 wspomina o karze za brak….”harmonogramów”. Wszystko dobrze… tylko co to jest harmonogram? Co ustawodawca miał na myśli? Instytucja prawna taka jak „harmonogram” nie istnieje ! Prawdopodobnie ustawodawca miał na myśli „rozkład pracy kierowcy”, o którym mowa w rozdziale 4a ustawy o czasie pracy kierowców! 

Nie świadczy to zbyt dobrze o jakości stanowionego prawa.

Po drugie – bardzo charakterystyczne jest że ustawodawca uchwalił, że karę w wysokości 2000 zł nakłada się za brak „harmonogramu” w liczbie pojedynczej. Czy to przypadek? Otóż nie. Potwierdza to stenogram z prac podkomisji transportu, w której wnioskodawca wyjaśnia że świadomie użył liczby pojedynczej aby przewoźnik któremu brakuje np.: kilku przewoźników poniósł karę stanowiącą wielokrotność „brakujących” kierowców w stosunku do minimalnej wartości wynikającej z warunków brzegowych uregulowań rozdziału 4a ustawy o czasie pracy kierowców.

Należy więc założyć, że ustawodawca choć pomylił się stosując instytucję „harmonogramu” to faktycznie miał na względzie „rozkład czasu pracy kierowcy”. Dlatego też przewoźnicy powinni przygotować się do uregulowania które wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku. Jak to zrobić? Otóż należy ustalić minimalną wartość matematyczną kierowców która musi występować dla linii na których wykonywany jest transport.

 

W jaki sposób bezbłędnie wyliczyć tę wartość? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć film znajdujący się pod poniższym linkiem:

http://www.youtube.com/watch?v=-BIKQ0jfdCQ oraz www.busmanager.pl

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułOd 4 grudnia musisz posiadać nową formę poświadczenia sytuacji finansowej
Następny artykułFirmy po likwidacji transportu nadal będą podlegały kontroli ITD