Strona główna Aktualności Dnia Przypominamy! Upływa termin na złożenie oświadczenia o liczbie zatrudnianych kierowców!

Przypominamy! Upływa termin na złożenie oświadczenia o liczbie zatrudnianych kierowców!

1062
0
5/5 (3)

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie oświadczenia, które dotyczy liczby kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwie – bez względu na formę zatrudnienia. Dodatkowo przewoźnik zobowiązany jest wskazać informację o średniej arytmetycznej liczbie zatrudnionych kierowców za rok 2022. Obowiązek ten wynika z art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym:
„Po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym mowa w art. 7 ust. 2, w terminie do dnia 31 marca roku następnego:
• oświadczenie o liczbie osób zatrudnionych, w tym osób, o których mowa w pkt 2, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na formę zatrudnienia;
• informację o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, bez względu na formę zatrudnienia, wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.”

Organem do którego należy złożyć oświadczenie jest organ, który wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – zatem do Starosty lub GITD (jeżeli GITD wydawał zezwolenie łącznie z licencją).

Należy pamiętać, że oświadczenie musi zostać złożone w oryginale, tj. dokument papierowy podpisany i złożony osobiście lub przez operatora pocztowego albo podpisany podpisem kwalifikowanym za pośrednictwem platformy ePUAP.
Wypełniając oświadczenie należy uwzględnić osoby zatrudnione bez względu na formę, tj. umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Dodatkowo należy pamiętać, że jeżeli właściciel jest także kierowcą, to uwzględnia siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych jak i w średniej arytmetycznej kierowców.

Jak wskazuje strona Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, jeśli adresatem oświadczenia jest GITD (zezwolenie wydane przez GITD nie zostało przekazane do starostwa), wniosek należy złożyć poprzez dedykowany formularz ePUAP za pomocą platformy ePUAP.

Wniosek znajduje się pod adresem:
https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/motoryzacja-i-transport/ewidencje-i-transport-miedzynarodowy/oswiadczenie-przedsiebiorcy-o-liczbie-osob-zatrudnionych-w-przedsiebiorstwie-kreptd-

Karolina Grzelec,

Prawnik,

Kancelaria Prawna Viggen

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZmiany związane z nowelizacją Kodeksu Pracy 2023
Następny artykułBlokady na Francuskich drogach!
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj