Strona główna Aktualności Dnia Co nowego na rynku pracy w 2018 roku?

Co nowego na rynku pracy w 2018 roku?

1287
0
5/5 (2)

Jak zapowiedział 16 listopada w Nysie sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed: „Rząd zamierza dokonać istotnych zmian w prawie dotyczącym rynku pracy”. Dowiedz się także co nowego w prawie pracy w 2017/18.

Profilowanie bezrobotnych

Wśród zmian jakie planu rząd na rynku pracy, wiceminister wspomniał o: „Odejdziemy od paru rzeczy wprowadzonych w 2014 roku, np. tzw. profilowania bezrobotnych. Chcemy także znieść różnego rodzaju limity wiekowe, tak by nie dochodziło do sytuacji jak obecnie, gdy ktoś chce skorzystać z pomocy adresowanej do ludzi w wieku do lat 30-tu, a ma tych lat 31. Zamierzamy także dać więcej swobody dyrektorom urzędów, tak by mogli podejmować więcej indywidualnych decyzji”. Zmianie nie ulegnie natomiast kwestia dofinansowania osób długotrwale bezrobotnych. Sekretarz stanu w MRPiPS dodał, że dofinansowanie osób długotrwale bezrobotnych zostanie utrzymane.

Jak czytamy na stornie www.mpips.gov.pl, wiceminister Szwed wyjaśnił: „To są ludzie pozostający bez pracy często przez kilkanaście lat. Ich powrót na rynek pracy wymaga wielu wysiłków i czasu oraz konkretnych zachęt dla pracodawców. Myślimy zarówno o wydłużeniu wsparcia pracodawcy, ale też oczekujemy gwarancji dłuższego zatrudnienia”. Wiceminister wspomniał o kwestii osób, które rejestrują się w urzędach w celu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Jak zaznaczył: „Mamy świadomość, że około 30 proc. bezrobotnych rejestruje się wyłącznie w tym celu. Chcieliśmy to zmienić. Niestety, okazało się, że zmiana tego stanu rzeczy to już praca na kolejną kadencję”.

Zmiany w prawie pracy

Warto także pamiętać o zmianach w prawach pracy 2017/2018. Z początkiem 2017 roku zmieniły się przepisy prawa pracy.Nowe regulacje dotyczą m.in. regulaminu pracy i wynagradzania, świadectw pracy, zmian w zakresie okresów wypowiedzenia umów, a także terminu złożenia do sądu odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. To jednak nie jedyne zmiany w prawie pracy w 2017 roku. 

Pierwsza zmiana dotyczy umów o pracę na czas określony

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Na uwagę również zasługuje fakt zniesienia jednego z rodzaju umów, jakim jest umowa na czas wykonania określonej pracy. Proszę pamiętać, że umowa o pracę zawiera się na piśmie przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Więcej informacji pod adresem: https://jazdaprawna.pl/sprawdz-co-zmienilo-sie-w-prawie-pracy/

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUniwersalny login do e-usług UE
Następny artykułMax 3 tygodnie na odbiór odpoczynku tygodniowego skróconego? Niekoniecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj