Strona główna Aktualności Dnia Uniwersalny login do e-usług UE

Uniwersalny login do e-usług UE

982
0
No Ratings Information Message

Już w 2018 roku polscy obywatele będą mogli logować się swoimi krajowym loginem i hasłem do e-usług udostępnianych przez portale administracji innych krajów Unii Europejskiej. Polska jest dziesiątym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE. Z uniwersalnego loginu do e-usług UE ma zostać udostępniony we wrześniu 2018 roku.

Węzeł  krajowy

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, możliwość potwierdzania tożsamości we wszystkich udostępnianych obecnie przez polskie urzędy e-usługach zapewnić ma Węzeł Krajowy, który łączy te portale umożliwiając logowanie się do każdego z nich przy pomocy jednego, wybranego indywidualnie loginu i hasła. Chodzi o portale takie jak: Emp@tia, PUE ZUS, ZIP NFZ, CEIDG, czy serwisy z usługami prowadzone przez samorządy. Od 2018 roku jeden wybrany login będzie miał zastosowanie do wszystkich portali publicznych. Obecnie trwa pilotaż systemu. Dzięki pomyślnym testom węzła transgranicznego, umożliwiającego integrację Węzła Krajowego z węzłami pozostałych krajów członkowskich, Polacy będą mogli załatwić sprawy urzędowe w innym kraju Unii Europejskiej, nie opuszczając terytorium Polski, a nawet własnego domu. Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji: „Testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Mają potwierdzić zgodność systemu państwa członkowskiego z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE”.

Uniwersalny login do portali UE

„Jeden uniwersalny sposób logowania do portali publicznych państw Unii Europejskiej ma zostać udostępniony we wrześniu 2018 roku. Testy zgodności (CEF eID Conformance Test) są prowadzone we wszystkich krajach członkowskich UE przez unijny zespół DIGIT CEF. Mają potwierdzić zgodność systemu państwa członkowskiego z odpowiednimi specyfikacjami technicznymi KE. W Polsce testy były prowadzone od połowy września br. w PIB NASK, powołanym przez Ministra Cyfryzacji na Operatora Węzła Transgranicznego. Polska jest 10-tym krajem, który uzyskał potwierdzenie KE. Pomyślny rezultat testów umożliwia rozpoczęcie integracji z krajami członkowskimi. Budowa Węzła Transgranicznego jest kolejnym projektem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-tożsamości realizowanym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Instytut Maszyn Matematycznych. System zbudowany został na podstawie komponentów programistycznych opracowanych na zlecenie Komisji Europejskiej.” – czytamy na stronie gov.pl.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułJaka kara za niezgłoszenie towaru do SENT?
Następny artykułCo nowego na rynku pracy w 2018 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj