Strona główna Aktualności Dnia System IMI – jak będzie funkcjonować ujednolicona platforma do delegowania kierowców?

System IMI – jak będzie funkcjonować ujednolicona platforma do delegowania kierowców?

3356
0
5/5 (10)

System Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym – system IMI (ang. Internal Market Information System) stanowi wielojęzyczne narzędzie wymiany informacji między administracjami krajowymi państw członkowskich EOG, a także Komisją oraz organami, urzędami i agencjami Unii.
System IMI funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (rozporządzenie w sprawie IMI). Służy ułatwieniu współpracy administracyjnej i pomocy udzielanej sobie wzajemnie przez organy publiczne państw członkowskich, a przez to usprawnia funkcjonowanie jednolitego rynku. Współpraca administracyjna w ramach IMI oznacza współpracę organów w drodze wymiany wniosków o informacje, powiadomień i ostrzeżeń lub udzielania wzajemnej pomocy, w tym pomocy w rozwiązywaniu problemów, w celu lepszego stosowania prawa Unii. Beneficjentami współpracy organów w ramach systemu IMI są firmy, obywatele, konsumenci.
Każde państwo członkowskie wyznacza Krajowego koordynatora systemu IMI (NIMIC). W Polsce Krajowy koordynator systemu IMI umiejscowiony jest w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dodatkowo w Polsce wyznaczeni zostali koordynatorzy odpowiedzialni za poszczególne obszary – dziedziny prawodawstwa rynku wewnętrznego. Obecnie w systemie IMI funkcjonuje 16 takich obszarów (m.in. delegowanie pracowników)

https://www.gov.pl/

Kancelaria Prawna Viggen w oczekiwaniu na wejście w życie przepisów związanych z Pakietem Mobilności, skontaktowała się z Krajowym koordynatorem systemu IMI z zapytaniem, jak w praktyce będzie wyglądało wdrażanie modułu delegowania w Polsce oraz czy polscy przewoźnicy będą mieli czas na przygotowanie się do nowych procedur. Przypomnijmy, że obecnie poszczególne kraje europejskie posiadają własne platformy, w ramach których dokonujemy zgłoszeń delegowanych kierowców. Ze zgłoszeń w ramach platform krajowych korzystamy m.in. delegując kierowców do Niemiec (MiLoG), Austrii (ZKO3-T), Francji (SIPSI), Holandii, Włoch. 

Krajowy Koordynator Systemu IMI poinformował nas, że od lutego 2022 roku w ramach systemu IMI zacznie funkcjonować nowy obszar, tj. pakiet mobilności, w ramach którego będzie funkcjonował moduł „delegowania kierowców”. Do generowania i składania przez przewoźników zgłoszeń delegowania (posting declaration) stworzony zostanie publiczny interfejs połączony z systemem IMI. Interfejs publiczny, tak jak system IMI, będzie wielojęzyczny i dostępny przez Internet w języku polskim. Do systemu IMI za pośrednictwem interfejsu publicznego będą wprowadzane  następujące dane:

  • dane dotyczące delegowania kierowcy (kraj delegowania, daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania, numery rejestracyjne samochodu, rodzaj świadczonej usługi transportowej),
  • dane kierowcy (imię, nazwisko, nr licencji),
  • dane dokumentu tożsamości kierowcy (rodzaj dokumentu tożsamości, numer, data wydania, data ważności),
  • adres zamieszkania kierowcy (ulica, nr domu, kod, miasto, państwo),
  • informacje dot. firmy, w której kierowca jest zatrudniony (nazwa, nr licencji, nr z narodowego rejestru firm, nr VAT, kraj rejestracji),
  • dane kontaktowe zarządzającego transportem (imię, nazwisko, adres email, numer  telefonu), osoba kontaktowa (może być ta sama co zarządzający transportem).

Każde zgłoszenie delegowania będzie miało wygenerowany niepowtarzalny kod QR, który będzie mógł być sczytany przez służby kontrolne w trakcie kontroli drogowej. Po sczytaniu kodu OR służby kontrolne będą miały dostęp do wszystkich ww. danych ze zgłoszenia delegowania.

Trwają przygotowaniem do uruchomienia nowego obszaru „pakiet mobilności”. W okresie grudzień 2021/styczeń 2022 planowane są szkolenia służb kontrolnych i akcje edukacyjne dla przedsiębiorców. Obecnie funkcjonujące platformy krajowe zostaną zastąpione publicznym interfejsem połączonym z systemem IMI.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSłowacja i Węgry znoszą zakazy jazdy dla ciężarówek
Następny artykułUstawa o transporcie drogowym z podpisem Prezydenta. Przewoźnicy nadal czekają na najważniejsze zmiany
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj