Strona główna Aktualności Dnia Uwaga kierowcy – koniec okresu przejściowego. Od 15 sierpnia nowe zasady wjazdu...

Uwaga kierowcy – koniec okresu przejściowego. Od 15 sierpnia nowe zasady wjazdu do Republiki Słowenii

713
0
5/5 (2)

Dobiega końca okres przejściowy w trakcie którego  kierowcy zawodowi oraz osoby podróżujące w tranzycie mogły bez ograniczeń przekraczać granicę w celu wjazdu do Republiki Słowenii. Obecnie nie posiadamy informacji, czy zostanie on przedłużony, zatem należy uznać, że od 15 sierpnia będą obowiązywały nowe zasady wjazdu.

Oczywiście jeśli sytuacja ulegnie zmianie, będziemy Państwa informować.

Zgodnie z rozporządzeniem opublikowanym przez władze Słowenii, od 15.7.2021 r. warunkiem wjazdu do Słowenii jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID. Warunek ten będzie od 15 sierpnia br. dotyczył również osób podróżujących tranzytem i w transporcie międzynarodowym.

Osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID (ew. równoważnego dokumentu z kodem QR zawierającym co najmniej równoważne informacje) będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą:

– nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania).

albo

– zaświadczenie, że są ozdrowieńcami, czyli okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 10 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub zaświadczenie lekarskie, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 10 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd.

albo

– potwierdzenie lekarskie, że od przyjęcia

  • drugiej dawki szczepionki Biontech/Pfizer upłynęło co najmniej 7 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Moderna upłynęło co najmniej 14 dni,
  • pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
  • dawki szczepionki COVID-19 Johnson in Johnson/Janssen-Cilag upłynęło co najmniej 14 dni,
  • pierwszej dawki szczepionki Serum Institute of India/AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sputnik V upłynęło co najmniej 14 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sinovac Biotech upłynęło co najmniej 14 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sinopharm upłynęło co najmniej 14 dni,

albo

– zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19,

albo

– potwierdzenie przyjęcia dawki szczepionki Pfizer lub Moderna w terminie od 28 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca

albo

– w przypadku szczepienia dwoma różnymi preparatami wskazanymi w rozporządzeniu potwierdzenie, że od przyjęcia drugiej dawki upłynął wymagany czas.

Do 15 sierpnia br. osoby podróżujące tranzytem (nieprzekraczalny czas na tranzyt to 12 godzin bez zbędnych postojów i noclegu) oraz przekraczające granicę w związku z pracą w transporcie towarowym są zwolnione z obowiązku spełniania  kryterium PCT tj. bycia zaszczepionym, ozdrowieńcem lub legitymowania się negatywnym wynikiem testu PCR (nie starszy niż 72h) lub HAG (nie starszy niż 48h).

https://www.gov.pl/

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPrzejście graniczne w Zwardoniu zamknięte do końca sierpnia
Następny artykułPrzerywane zakazy ruchu na Węgrzech
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj