Strona główna Aktualności Dnia UWAGA! Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020 roku

UWAGA! Nowe stawki VAT od 1 lipca 2020 roku

689
5/5 (3)

Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. przypomina, że 1 lipca 2020 roku w życie wejdą nowe stawki VAT. Wejście w życie nowych stawek VAT zostało przesunięte z dnia 1 kwietnia na 1 lipca 2020 roku z uwagi na pandemię koronawirusa.

Taki sam VAT płacić będziemy za pieczywo i ciastka, czyli 5%. Tyle samo będziemy płacić również za przyprawy. Niższy niż do tej pory VAT zapłacimy także za produkty dla niemowląt, zupy i żywność dietetyczną oraz owoce tropikalne.Stawka VAT wzrośnie natomiast na opał, lód używany do celów spożywczych, czy też na skorupiaki.

Wraz z wejściem w życie nowej matrycy, zmienią się symbole statystyczne stosowane do celów VAT. Zarówno do towarów, jak i do usług, nie będą miały już zastosowania symbole Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 roku. Zamiast tego stosowane będą przede wszystkim symbole CN (tzw. nomenklatury scalonej) w przypadku towarów oraz symbole PKWiU z 2015 roku w przypadku usług. Konieczne staje się zatem zaktualizowanie danych księgowych i magazynowych w związku z nowymi symbolami statystycznymi i stawkami VAT, a także wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących.

Nowelizacja zmienia brzmienie załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, które wymieniają towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek 5% i 8%.

Piotr Jan Tarasek – Kierownik Działu Prawnego KPV

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here