Strona główna Aktualności Dnia ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

517
5/5 (4)

Kancelaria Prawna Viggen Sp.j. przypomina, że od 1 lipca bieżącego roku wprowadzone zostaną zmiany w obowiązującym kodeksie drogowym, z którymi warto się zapoznać, ponieważ są one istotne z punktu widzenia zarówno kierowców, jak i pieszych.

Po pierwsze, nowelizacja wprowadza zmianę limitu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, który do tej pory obowiązywał w porze nocnej i wynosił 60 km/h. Od pierwszego lipca, limit ten będzie zrównany z limitem obowiązującym w ciągu dnia, a zatem wynosić on będzie również 50 km/h.

Ponadto, rozszerzony został zasięg przepisu, dotyczącego możliwości utarty prawa jazdy w terenie zabudowanym, w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 50 km/h. Po dokonanej nowelizacji, utrata prawa jazdy będzie grozić również w terenie niezabudowanym, podczas przekroczenia danej, dopuszczalnej prędkości maksymalnej o 50 km/h. Zmiana ta będzie niewątpliwie skutkować większym odsetkiem kierowców, którzy stracą prawo jazdy właśnie z tego powodu.

Ostatnia z wprowadzanych zmian, dotyczy pieszych, przekraczających jezdnię na przejściu dla pieszych. Od 1 lipca, zwiększone będą obowiązki nałożone na kierowców, w zakresie zachowania przez nich szczególnej ostrożności w czasie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Po dokonanej nowelizacji, zobowiązani będą oni nie tylko do obserwowania samego przejścia dla pieszych, ale również jego otoczenia oraz do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub się na nim znajduje. Jednocześnie, pieszy również zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności, podczas wkraczania na przejście dla pieszych.

Anna Sikora – pracownik Działu Prawnego Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here