Strona główna Informacje prawne Uwaga! Od 1 stycznie nowa kara dla kierowców!

Uwaga! Od 1 stycznie nowa kara dla kierowców!

1138
0
No Ratings Information Message

 

Autor publikacji: Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Uwaga! Od 1 stycznie nowa kara dla kierowców! Od 1 stycznia 2012 roku kierowcy podczas kontroli drogowej zapłacą 100 zł kary za każdy dzień gdy wystąpił przypadek brak obrysu rewersu wykresówek lub za nieprawidłowe (niepełne) zalogowanie karty kierowcy w tachografie cyfrowym. Dotychczas karę za ten typ uchybienia płacił wyłącznie przedsiębiorca podczas kontroli w firmie natomiast od 1 stycznia karę przewidziano także na kierowcę. Jak więc dokładnie należy obrysować wykresówki oraz zalogować kartę kierowcy aby nie zapłacić kary ?…

źródłem kary jest pkt 13.12 znowelizowanego załącznika nr 1 do ustawy o transporcie drogowym., który mówi że: „okazanie podczas kontroli wykresówki lub karty kierowcy, które nie zawierają wprowadzonych ręcznie bądź automatycznie wszystkich wymaganych danych dotyczących okresów aktywności kierowcy – za każdy dzień 100 zł”.

Za co dokładnie więc otrzymają karę kierowcy ? Dobrze obrazują to poniższe rysunki.

Na rysunku nr 1 widoczny jest rewers wykresówki na którym w górnej części widoczna jest podziałka godzin w dobie. Należy pamiętać, że kierowca musi wypełnić (obrysować) tę podziałkę zawsze z wyjątkiem gdy:

a) kierowca automatycznie (rysikiem tachografu) udokumentował dany okres czasu,

b) kierowca na dany okres czasu posiada wypełnione „zaświadczenie działalności kierowcy”.

Przykład do rysunku nr 1: Kierowca po zakończeniu okresu prowadzenia pojazdu w dniu poprzednim wyciąga wykresówkę (aby nie została przetrzymana w pojeździe zbyt długo). Przychodzi po odpoczynku do pojazdu o godzinie 6,00. Przed założeniem wykresówki obrysowuje nieudokumentowany okres czasu czyli od godziny 00,00 tego dnia do godziny 6,00. Kierowca wkłada wykresówkę do tachografu i rozpoczyna jazdę. Kierowca prowadzi pojazd do godziny np.: 15,00. Kierowca kończy okres prowadzenia i wyciąga wykresówkę obrysowując ją od godziny 15,00 do godziny 24,00. Następną wykresówkę udokumentuje następnego dnia rano. W ten sposób nie powstanie żaden nieudokumentowany odcinek czasu a kierowca nie zapłaci 100 zł kary podczas kontroli na drodze.

Na rysunku nr 2 widoczny jest wydruk z karty kierowcy tachografu cyfrowego. Jak widać po piktogramie: „?” (pytajnik – czyli nieudokumentowany okres) widzimy wartość: 11 godzin i 15 minut, który jak można przypuszczać stanowił prawdopodobnie odpoczynek ale tachograf cyfrowy nie zaliczył tego odcinka czasu do odpoczynku więc kierowca zapłaci 100 zł kary podczas kontroli na drodze –  dlaczego?

Rzecz w tym, że kierowca nie zrealizował prawidłowego (pełnego) wpisu manualnego tak jak to przewidział ustawodawca. Dlaczego tachograf cyfrowy sam z góry nie zakłada że każdy kierowca od czasu wyjęcia karty aż do jego ponownego założenia w tachografie przebywał w odpoczynku? Ponieważ tachograf cyfrowy tak naprawdę nie wie czy po wyjściu z pojazdu kierowca nie wykonywał innej czynności – np.: czy nie wykonywał „innej pracy” porządkując na polecenie przełożonego dokumenty przewozowe w firmie lub czy nie wykonuje w tym czasie jazdy innym pojazdem wyposażonym w tachograf analogowy.

Dlatego tachograf w każdym przypadku wyjęcia karty (na minimum 60 sekund) i ponownego włożenia karty do tachografu zadaje pytanie: „czy chcesz mi kierowco o czymś powiedzieć”….pytanie to realnie brzmi: „WPIS MANUALNY” ? Tachograf cyfrowy sugeruje nawet odpowiedź: „TAK”. Jeśli kierowca odpowie jednak „NIE” to tachograf nigdy nie założy że kierowca był w odpoczynku i każdy nieudokumentowany odcinek czasu przeniesie do pozycji: „?” – nieudokumentowany okres aktywności.   

Należy pamiętać, że kierowca musi dokonać pełnego wpisu manualnego z wyjątkiem gdy:

a) kierowca automatycznie udokumentował dany okres czasu (np pozostawiając kartę w tachografie na odpoczynek),

b) kierowca na dany okres czasu posiada wypełnione „zaświadczenie działalności kierowcy”.

Ważne jest że pełny wpis manualny należy wykonać nawet jeśli karta jest wyjęta na krótki okres czasu np.: kilka minut – w innym przypadku zapłaci 100 zł kary.

Film dokumentujący jak należy dokonać wpis manualny na tachografie firmy SIEMENS VDO znajduje się tu: 

http://www.sklep561.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=2&func=select&id=2

 

Film dokumentujący jak należy dokonać wpis manualny na tachografie firmy STONERIDGE znajduje się tu:

http://www.sklep561.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=2&func=select&id=2

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPracownicy firm transportowych nie są skazani na kary po 1 stycznia 2012 roku dzięki pewnemu "sprytnemu" programowi
Następny artykułWykonywanie pracy w porze nocnej na tle nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców po 1 stycznia 2012 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj