Strona główna Aktualności Dnia Za brak dowodu rejestracyjnego i OC brak mandatu ale NIE TAK SZYBKO

Za brak dowodu rejestracyjnego i OC brak mandatu ale NIE TAK SZYBKO

278
5/5 (3)

Za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie zapłacimy mandatu? Takie zmiany mają wejść w życie ale niestety nie tak szybko jak zapewne każdy kierowca by oczekiwał. Każdy z nas liczy, iż zmiany wejdą w życie niemalże natychmiast a tym czasem wygląda iż rozpoczną obowiązywać dopiero od 1 października. Marek Zagórski, minister cyfryzacji podpisał komunikat, zgodnie z którym nie będzie konieczności wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.

Za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie zapłacimy mandatu?

Zmiany w tym zakresie są możliwe dzięki przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym – uchwalonej przez Sejm w 9 maja 2018 r. (Dz.U., poz.957). Jak informuje Ministerstwo cyfryzacji, kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy, ponieważ dane te gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby w toku kontroli sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

„Od dnia 1 października 2018 r. w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał” – czytamy na https://www.gov.pl/.

 

 

 Czytaj także:

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here