Strona główna Aktualności Dnia Austria: płace w ramach układów zbiorowych wzrosły prawie o 5%

Austria: płace w ramach układów zbiorowych wzrosły prawie o 5%

237
5/5 (3)

Od stycznia 2022 r. austriackie płace dla transportu drogowego w ramach układów zbiorowych wzrosły o 4,96 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Znaczne podwyżki płac w 2022 roku to skutek listopadowych negocjacji między związkami zawodowymi a stowarzyszeniem zawodowym branży transportu towarów w Austriackiej Izbie Gospodarczej (WKÖ). Obie strony zgodziły się na podwyżkę płac ramach układów zbiorowych o 4,96 proc.

Jednocześnie zawarto porozumienia na lata 2023 i 2024. W kolejnych latach powinien nastąpić wzrost, w którym do odpowiedniej rocznej inflacji dodaje się 0,5 proc. Prognoza inflacji na 2023 r. to 3 proc., a na 2024 r. 2 proc. Stawki płac mają zatem wzrosnąć w sumie o 11 procent w ciągu najbliższych trzech lat.

Austriacka branża TSL również boryka się z niedoborem kierowców. ”Chcemy wysłać pracownikom świadomy i mocny sygnał i podziękować im za ich zaangażowanie w okresie pandemii ” – podkreślają negocjatorzy.

Jednocześnie, w obliczu poważnego niedoboru wykwalifikowanych pracowników, wysokie stawki powinny sprzyjać zatrzymaniu pracowników, a także znalezieniu nowych. Przy obecnie ustalonym obliczaniu normalnego tygodniowego czasu pracy i przedłużeniu normalnego dziennego czasu pracy, możliwe było uelastycznienie godzin pracy. Daje to nowe modele zmian i czyni pracę bardziej atrakcyjną, ponieważ pojawiają się nowe alternatywy lepszego łączenia pracy, wypoczynku i życia rodzinnego. „Mamy nadzieję, że pozwoli nam to lepiej wykorzystać potencjał chętnych do zmiany pracy, a także zwrócić się do większej liczby młodych ludzi, aby przekonać ich do zawodu kierowcy ciężarowego” – powiedział przewodniczący stowarzyszenia handlowego WKÖ ds. transportu towarów, Günther Reder.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen ak@vigen.pl tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko