Strona główna Aktualności GITD i PIP Dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekroczona o 230%

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekroczona o 230%

1326
0
No Ratings Information Message

O 230% dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu przekroczył jeden z kierujących przewożąc alkohol. Pojazd ze względu na niestabilność stwarzał zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Trzy kontrole – trzy przeładowane pojazdy, to bilans działań prowadzonych przez inspektorów WITD we Wrocławiu.

15 lutego inspektorzy z dolnośląskiego wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego skontrolowali w Legnicy trzy pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, którymi wykonywana była działalność gospodarcza w zakresie dystrybucji artykułów spożywczych. We wszystkich trzech przypadkach doszło do znacznego przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej i ładowności pojazdu. Po zważeniu ustalono, że masa pierwszego pojazdu wynosi 6120 kg, drugiego 7300 kg, a trzeciego 8080 kg.

Masa rzeczywista najlżejszego z ważonych pojazdów przekraczała dopuszczalną masę całkowitą o ponad 75%, kolejnego ponad dwukrotnie, a najcięższego aż o 230% jego dopuszczalnej masy. Pojazdem przewożony był alkohol, a kierowca umieścił ładunek w taki sposób, że pojazd mocno przechylał się na prawą stronę, co skutkowało jego niestabilnością podczas wykonywania manewrów.

Kierowców dwóch pierwszych pojazdów ukarano mandatami karnymi. Kierujący najcięższym pojazdem odmówił przyjęcia mandatu stwierdzając, że nie popełnił żadnego wykroczenia. W tym przypadku inspektorzy ITD skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Na uwagę zasługuje fakt, iż ten sam kierowca prowadził pojazd już wcześniej ważony. Wówczas jego rzeczywista masa wynosiła 8260 kg.

 

Źródło: gitd.gov.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNiedozwolony przewóz drogowy osób
Następny artykułCzym jest 'czas prowadzenia pojazdu’?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj