Strona główna Informacje prawne Jak obrysować odpoczynek na wykresówce zamiast urlopówki? Informuje GITD

Jak obrysować odpoczynek na wykresówce zamiast urlopówki? Informuje GITD

2841
0
5/5 (2)

Przypominamy, że w odpowiedzi na pisemne zapytanie Kancelarii Prawnej Viggen s.c., GITD wydało bardzo korzystne dla przewoźników i kierowców stanowisko dotyczące zasad dokumentowania odpoczynku tygodniowego.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego w Warszawie w osobie Dyrektor Biura Prawnego i Orzecznictwa – Pani Renaty Strachowskiej w odpowiedzi na zapytanie Kancelarii Prawnej Viggen s.c. przedstawił 8 sierpnia 2008 roku pisemne stanowisko i wyjaśnił w jaki sposób należy dokumentować odpoczynek tygodniowy jeśli kierowca odbiera go poza bazą firmy. Więcej na ten temat w zakładce „więcej”.

Pani Dyrektor GITD wyjaśnia, że – cytat: „ręczna rejestracja (ręczne obrysowanie odpoczynku tygodniowego) czasu odpoczynku na rewersie wykresówek dopuszczalna jest tylko i wyłącznie w sytuacji gdy kierowca odbiera tygodniowy odpoczynek poza granicami kraju będąc w trakcie wykonywania zadania przewozowego a przedsiębiorca nie ma możliwości wyposażenia go w zaświadczenie potwierdzające fakt nieprowadzenia pojazdu w danym okresie”.

Jest to bardzo korzystne dla przewoźników i kierowców oraz racjonalne stanowisko GITD ale zupełnie nie jasne jest dlaczego GITD odmawia przewoźnikowi prawa do odręcznego wypełnienia wykresówek za okres odpoczynku tygodniowego jeśli kierowca odbierał go w kraju  poza bazą firmy a przewoźnik także nie miał możliwości dostarczenia kierowcy świadectwa lub zaświadczenia. W związku z powyższym Kancelaria Prawna Viggen s.c. wystąpiła do GITD o doprecyzowanie tej kwestii. 

Dyrektor Strachowska wyjaśnia także, że – cytat: „przedmiotowe świadectwo (…) może być stosowane wyłącznie w przypadku gdy kierowca: przebywał na zwolnieniu chorobowym, przebywał na urlopie wypoczynkowym (…), prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR.”

GITD jasno więc określiło, że za okres „zwykłych” odpoczynków dobowych lub tygodniowych nie wolno wystawiać świadectwa działalności kierowcy. Stanowisko to jest identyczne jak przekazane naszej Kancelarii pisemne stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy o którym informowaliśmy na naszej stronie internetowej w lipcu bieżącego roku. Pełna treść stanowiska GITD oraz GIP dostępna jest na ustną prośbę w siedzibie Kancelarii Prawnej Viggen s.c.

Jednocześnie wyrażamy ogromne zadowolenie, że GITD kolejny już raz przyjmuje racjonalną argumentację naszej Kancelarii co służy interesowi przewoźników oraz wygodzie kierowców i wpływa na zmniejszenie kar.

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułGdy kierowca nie posiada karty kierowcy, jest ona uszkodzona lub niesprawna wówczas należy:
Następny artykułKierowco pamiętaj, że nie wyjmuje się karty kierowcy z tachografu cyfrowego przed zakończeniem dziennego okresu pracy, chyba że…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj