Strona główna Aktualności Dnia Już od dziś ważna nowelizacja m.in. w zakresie urządzeń wspomagających ruch!

Już od dziś ważna nowelizacja m.in. w zakresie urządzeń wspomagających ruch!

494
0
5/5 (1)

Do tej pory w polskim porządku prawnym nie istniały uregulowania dotyczące elektrycznych hulajnóg. Powstawał problem, czy osoby korzystające z takich urządzeń kwalifikować jako pieszych, czy bardziej jako motorowerzystów. Od wielu lat policja oraz polskie sądy miały w tym zakresie ogromne wątpliwości. Brak odpowiednich przepisów generował absurdy, gdyż „hulajpiesi” mogli do tej pory bezkarnie poruszać się po chodnikach nawet po spożyciu alkoholu! Dopóki rzecz jasna nie spowodowali wypadku…

19 kwietnia 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja przepisów, które regulują kwestię urządzeń wspomagających ruch. Zmiany wchodzą w życie po 30 dniach od publikacji, zatem już od dziś (20.05.2021 r.).

Zgodnie z nowelizacją hulajnoga elektryczna to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Dopuszczalna prędkość dla hulajnogi będzie wynosiła 20 km/h. Należy mieć na uwadze, że ustawodawca nie pozostawił w tej kwestii wątpliwości – nie ma znaczenia jaki egzemplarz urządzenia posiadamy. Nawet jeśli nasza maszyna technicznie potrafi rozwinąć większą prędkość, hulajnogą możemy poruszać się maksymalnie do 20 km/h. Zakazane będzie również przewożenie osób, ładunków oraz zwierząt.

Od 20 maja 2021 r. kierujący hulajnogą mają obowiązek poruszać się ścieżką rowerową lub drogą dla rowerów, jeśli takie zostały wyznaczone w kierunku w którym chce się poruszać lub skręcić. Użytkownicy elektrycznych hulajnóg będą mogli również korzystać ze śluz dla rowerów na skrzyżowaniach. Osoba poruszająca się na hulajnodze będzie miała ponadto obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym, natomiast po chodniku będzie mogła przemieszczać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.

Użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł jechać chodnikiem, jeśli ten „jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów”.

Jeżeli natomiast ograniczenia nie będą umożliwiały poruszania się po jezdni z prędkością wyższą 30 km/h, na elektrycznej hulajnodze będzie trzeba poruszać się po ulicy. Dotyczy to zwłaszcza stref zamieszkania.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRewitalizacja przedsiębiorstwa transportowego. Od czego zacząć?
Następny artykułDlaczego warto przeprowadzić firmowy audyt techniczno-prawny?
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj