Strona główna 561/2006 WE i AETR Maksymalny okres trwania odpoczynku tygodniowego skróconego

Maksymalny okres trwania odpoczynku tygodniowego skróconego

1893
0
5/5 (8)

Autor publikacji: Dr Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Odnosząc się do definicji „skróconego tygodniowego okresu odpoczynku” wynikającej z rozporządzenia 561/2006/WE, oznacza on odpoczynek trwający krócej niż 45 godzin, który można, na warunkach ustalonych w art. 8 ust. 6, skrócić do nie mniej niż 24 kolejnych godzin. Z uregulowania tego wynikają istotne dla kierowcy oraz przewoźnika konsekwencje.

Otóż odpoczynek skrócony może, ale nie musi trwać 24 godziny. Zgodnie z zacytowanym powyżej uregulowaniem może on trwać dowolny czas w przedziale pomiędzy 24 godziny a 45 godzin. Dlatego więc „skrócony” odpoczynek tygodniowy może trwać nawet. 44 godziny 59 minut i ustalenie to rodzi określone skutki. Należy wiedzieć, że w związku z powyższym kierowca faktycznie może przebywać w pojeździe dwie kolejne noce (jeśli będzie to wynikało z układu godzinowego np.: zaczyna odpoczynek o godz 18,00 w czwartek i kończy odpoczynek o godz 14,59 w sobotę). Nadal jednak będzie to odpoczynek „skrócony”. Powyższe ustalenie wpływa na zrozumienie zasad ustalania wartości „kompensaty”, należnej kierowcy za odbiór skróconego odpoczynku tygodniowego.

Wartość kompensaty będzie zmienna, ponieważ będzie stanowiła różnicę pomiędzy wartością faktycznie odebranego odpoczynku tygodniowego trwającego nie mniej niż 24 godziny a dowolnym odcinkiem czasu trwającym nie dłużej niż 45 godzin. Może ona zatem wynosić zarówno 21 godzin jak i zaledwie 1 minutę. Więcej na ten temat napisałem w ramach odrębnego opracowania.

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułOdpoczynek „dzienny” w kontekście uregulowań rozporządzenia 561/2006 WE, umowy AETR
Następny artykułOdstępstwa 30-dniowe od stosowania rozporządzenia 561/2006 WE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj