Strona główna Aktualności Dnia Na polskich drogach brakuje MOP-ów

Na polskich drogach brakuje MOP-ów

651
0
5/5 (2)

Na polskich drogach brakuje MOP-ów. Tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Chodzi o MOP-y wyposażone w stacje paliw. 

Na polskich drogach brakuje MOP-ów

Jak donosi Najwyższą Izba Kontroli, najwięcej MOP-ów brakuje przy drogach ekspresowych. Często także są one udostępniane podróżnym dopiero po kilku latach od oddania do użytkowania drogi. Na uwagę zasługuje również odległość umieszczenia takich miejsc od siebie. W skrajnych przypadkach jest to nawet ponad 150 km. To negatywnie wpływanie na komfort osób podróżujących oraz bezpieczeństwo na drodze.

Zgodnie z przepisami, MOP w zależności od kategorii powinien być wyposażony w: urządzenia wypoczynkowe i sanitarne, stacja paliwowa, obiekty gastronomiczno-handlowe, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty noclegowe.

„Na użytkowanych w Polsce odcinkach autostrad funkcjonowały łącznie 62 MOP kategorii II lub III oraz 80 MOP kat. I. Uwzględniając fakt, że autostrada posiada dwie jezdnie, a MOP obsługuje zazwyczaj jeden kierunek jazdy, można przyjąć, że miejsca obsługi podróżnych różnych kategorii dostępne były dla podróżujących autostradami średnio co ok. 23 km, przy czym MOP z poszerzonym zakresem usług obejmującym stację paliwową (kat. II lub III) dostępne były średnio co ok. 53 km. Sytuacja w tym zakresie nie była jednakowa na wszystkich autostradach i na niektórych ich odcinkach działające MOP kat. II lub III były dostępne z większą częstotliwością, a w innych miejscach odległości te były znacznie większe. Najdłuższym odcinkiem bez stacji paliwowej dostępnej bezpośrednio na autostradzie, tj. na MOP II lub III kategorii, był wschodni odcinek A4 o długości ok. 180 km – od okolic Tarnowa (MOP II Rudka, MOP III Komorów) do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej” – informuje Najwyższa Izba Kontroli.

 

Poprzedni artykułPrzewóz bez licencji
Następny artykułSiedmiokrotne przekroczenie norm ładowności – kto dopuścił się takiego naruszenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj