Strona główna Aktualności Dnia Niemcy odpierają krytykę Komisji Europejskiej w sprawie kontroli granicznych

Niemcy odpierają krytykę Komisji Europejskiej w sprawie kontroli granicznych

488
0
5/5 (3)

Niemcy stanowczo odrzuciły krytykę Komisji Europejskiej w zakresie kontroli granicznych.

„Istnieje konieczność kontynuowania wprowadzonych środków w trosce o ochronę zdrowia” – tłumaczy ambasador Niemiec ds. Unii Europejskiej. Zgodnie z jego stanowiskiem, zastosowane środki są proporcjonalne, ponieważ ich zakres ograniczony jest do minimum oraz dopuszczane są wyjątki, które pozwalają uniknąć znacznych utrudnień w przepływie osób i towarów. W ocenie strony niemieckiej, podjęte działania są zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec (a także Belgii, Węgier, Danii, Szwecji oraz Finlandii) o złagodzenie obostrzeń. Miało to związek z przepisami obowiązującymi kierowców przy wjeździe do Niemiec z Czech, Słowacji oraz austriackiego Tyrolu. 28 lutego 2021 r. do listy obszarów z nowymi wariantami wirusa dołączył również departament Moselle we Francji. Sytuacja na przejściach granicznych jest nadal niepokojąca:

Ostrzegam!!! Wczoraj kierowca jadący z CZ 5 do DE 7 dojechał o 19 do granicy w Rozvadoc CZ/DE. Spędził na mrozie w kolejce 11,5 h czekając na wykonanie testu. Dwa okienka działały i około 200 osób do testów. Czy ktoś miał również kierowcę na tej granicy dzisiejszej nocy? Czy to jest normalne i bezpieczne?” – oburza się Pan Jakub.

Wpisy w podobnym tonie to już norma na forach przewoźników. Przedsiębiorcy obawiają się o zdrowie swoich kierowców. Obowiązkowe testy powodują chaos i znaczne utrudnienia na przejściach granicznych. Kierowcy koczują w wielokilometrowych korkach do punktów pobrań. W naszej opinii taka sytuacja jest niedopuszczalna i powoduje skutek odwrotny od zamierzonego – kierowcy jeszcze bardziej narażają się na zakażenie, gdyż szybkie i sprawne przekroczenie granicy zostało praktycznie uniemożliwione.

Niemcy mimo wszystko nadal bronią swojego stanowiska. Komisja Europejska jest natomiast zdania, że niektóre wymogi są nieproporcjonalne lub nieuzasadnione. „Zrozumiały cel Niemiec, jakim jest ochrona publicznego zdrowia w czasach pandemii, można osiągnąć mniej restrykcyjnymi środkami”. KE teoretycznie mogłaby wszcząć postępowanie przeciwko Republice Federalnej Niemiec, jednak ze względu na trwająca pandemię takie kroki najprawdopodobniej nie zostaną podjęte. Należy mieć na uwadze, że państwa UE uzgodniły wspólne zalecenia dotyczące podróży w ramach Unii Europejskiej – chodzi przede wszystkim o „Green Lanes” – Zielone pasy. Zgodnie z wytycznymi, „zielone” przejścia graniczne muszą być otwarte dla wszystkich pojazdów ciężarowych, bez względu na przewożone przez nie towary. Przekraczanie granicy, w tym wszelkie kontrole i badania lekarskie nie powinny trwać dłużej niż 15 min.

Przypomnijmy, że niemiecka lista obszarów ryzyka znajduje się na stronie instytutu Kocha: LISTA OBSZARÓW RYZYKA

Ostatnia aktualizacja miała miejsce 28 lutego 2021 r. i dotyczyła między innymi departamentu Moselle we Francji. Nowe informacje powinny pojawić się z końcem tego tygodnia. Kancelaria Prawna Viggen monitoruje sytuację na bieżąco.

Adriana Kominowska – ekspert działu Silnik Prawny Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPrzedłużenie ważności dokumentów na mocy rozporządzenia 2021/267
Następny artykułObostrzenia dla transportu w Europie – stan na 5.03.2021 r.
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj