Strona główna Aktualności Dnia Niższe wynagrodzenie? Sprawdź, czy nie zapomniałeś o PIT-2

Niższe wynagrodzenie? Sprawdź, czy nie zapomniałeś o PIT-2

445
5/5 (5)

Zamieszanie wokół Nowego Polskiego Ładu trwa w zasadzie od początku roku. 

Od stycznia 2022 weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. podwyższenia do 30 tys. kwoty wolnej od podatku. Automatycznie wzrosła również kwota zmniejszająca podatek i obecnie wynosi ona 5,1 tys. zł (30 tys. zł x 17%). W związku z powyższym, comiesięczna kwota zmniejszająca podatek stosowana do obliczania miesięcznych zaliczek na podatek wynosi teraz 425 zł (1/12 z 5,1 tys. zł).

Zanim Nowy Polski Ład wszedł w życie, zmniejszenie podatku było niewielkie i mogło być niezauważalne – przy standardowej kwocie wolnej wynosiło bowiem 43,8 zł. Niektórzy podatnicy rezygnowali w związku z tym z potrąceń kwoty wolnej uzyskując tym samym wyższy zwrot po rozliczeniu z fiskusem.

Część podatników wycofała również PIT-2 w związku z dodatkowym stosunkiem pracy, albo pobieraniem innego, dodatkowego świadczenia – np. renty, renty rodzinnej, emerytury. PIT-2 pracownik powinien wycofać w sytuacji gdy kwotę zmniejszającą podatek stosuje inny płatnik – np. ZUS (emerytury, renty), drugi pracodawca (tylko druga umowa o pracę – jeśli pracownik złożył u niego PIT-2) lub gdy zainteresowany pracownik sam uwzględnia kwotę wolną np. z działalności gospodarczej.

Jeżeli PIT-2 został wycofany u pracodawcy x, ustało np. drugie zatrudnienie (z PITEM-2) u pracodawcy y, renta rodzinna lub podatnik zamknął swoją działalność i nie został ponownie złożony PIT-2 u pracodawcy x – podatnik otrzyma (ł) w styczniu o wiele niższe wynagrodzenie w ramach stosunku pracy z pracodawcą x.

Aby taka sytuacja nie powtórzyła się w lutym, należy złożyć ponownie PIT-2 do pracodawcy x lub oczekiwać w przyszłym roku na wysoki zwrot podatku po rozliczeniu z fiskusem. Osoby które złożą PIT-2 od lutego, otrzymają zwrot podatku za styczeń w przyszłym roku.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen ak@vigen.pl tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko