Strona główna Aktualności Dnia Nowe wzory wniosków o A1

Nowe wzory wniosków o A1

21672
0
5/5 (12)

Nowe wzory wniosków o A1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypracował nowe wzory wniosków o formularze A1 (obowiązują od 29/06/2018). Z założenia mają być one bardziej zwarte, transparentne, odpowiadające na zapotrzebowanie każdej osoby delegowanej lub oddelegowanej, również obywateli państw trzecich. 

Nowe wzory wniosków o A1

Przypomnijmy, że do niedawna Pracodawca musiał złożyć w ZUS komplet dokumentów – 4 kopie formularza A1, informację w celu wydania zaświadczenia o ustawodawstwie właściwym, umowę o pracę/aneks wskazujący okres oddelegowania oraz informację o miejscu zamieszkania obywatela UE EOG lub Szwajcarii. Obecnie dwa pierwsze dokumenty zostały ujednolicone przez ZUS i stanowią jeden wniosek – US-3 w przypadku oddelegowania do innego państwa oraz US-4 w sytuacji pracy najemnej w kilku państwach. Recz jasna w przypadku ubiegania się o formularz A1 dla Pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym, zakładamy, że jego praca będzie opierała się na delegacjach do kilku państw, należy zatem skorzystać z formularza US-4. Formularz US-4 można pobrać ze strony ZuS – http://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/praca-w-ue-eog-lub-szwajcarii/-/publisher/details/1/wniosek-o-zaswiadczenie-a1-praca-najemna-w-kilku-panstwach-us-4/448285.

Do formularza dołączamy umowę/aneks oraz (również nowy) druk US-55 – bardziej rozbudowaną informację o miejscu zamieszkania http://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/praca-w-ue-eog-lub-szwajcarii/-/publisher/details/1/informacja-o-miejscu-zamieszkania/750053.

Jeśli zatrudniamy Kierowcę – obywatela Polski, powyższe dokumenty wystarczą. Co jednak w przypadku jeśli Pracownikiem, którego zamierzamy delegować jest Kierowca – obywatel jednego z Państw trzecich, np. Ukrainy lub Białorusi? W tej sytuacji do wniosku o wydanie formularza A1 powinniśmy dołączyć jeszcze jeden dokument – druk US-54, czyli Informację o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego:

http://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/praca-w-ue-eog-lub-szwajcarii/-/publisher/details/1/informacja-us-54/1570348.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących  Zakład Ubezpieczeń Społecznych odsyła   interesantów do swojego najnowszego poradnika: Jak otrzymać zaświadczenie A1?

http://www.zus.pl/documents/10182/167567/Jak+otrzyma%C4%87+za%C5%9Bwiadczenie+A1.pdf/3d18b0bf-3f4c-41bf-a9d7-72317ea3f733

Zainteresowani znajdą w nim wzory wniosków, a także szczegółowe zasady ich wypełniania.

Organ podkreśla, że Praktyczny Poradnik nie ma wprawdzie charakteru normatywnego, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje się do zawartych w nim wskazówek interpretacyjnych.

 

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

 

 Zobacz także:

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNorweska płaca minimalna – te informacje warto znać
Następny artykułKierowcy pod lupą policjantów – tym razem chodzi o prędkość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj