Nowe wzory wniosków o A1. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypracował nowe wzory wniosków o formularze A1 (obowiązują od 29/06/2018). Z założenia mają być one bardziej zwarte, transparentne, odpowiadające na zapotrzebowanie każdej osoby delegowanej lub oddelegowanej, również obywateli państw trzecich.
Nowe wzory wniosków o A1
Przypomnijmy, że do niedawna Pracodawca musiał złożyć w ZUS komplet dokumentów – 4 kopie formularza A1, informację w celu wydania zaświadczenia o ustawodawstwie właściwym, umowę o pracę/aneks wskazujący okres oddelegowania oraz informację o miejscu zamieszkania obywatela UE EOG lub Szwajcarii. Obecnie dwa pierwsze dokumenty zostały ujednolicone przez ZUS i stanowią jeden wniosek – US-3 w przypadku oddelegowania do innego państwa oraz US-4 w sytuacji pracy najemnej w kilku państwach. Recz jasna w przypadku ubiegania się o formularz A1 dla Pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy w transporcie międzynarodowym, zakładamy, że jego praca będzie opierała się na delegacjach do kilku państw, należy zatem skorzystać z formularza US-4. Formularz US-4 można pobrać ze strony ZuS – http://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/praca-w-ue-eog-lub-szwajcarii/-/publisher/details/1/wniosek-o-zaswiadczenie-a1-praca-najemna-w-kilku-panstwach-us-4/448285.
Do formularza dołączamy umowę/aneks oraz (również nowy) druk US-55 – bardziej rozbudowaną informację o miejscu zamieszkania http://www.zus.pl/wzory-formularzy/pracujacy/praca-w-ue-eog-lub-szwajcarii/-/publisher/details/1/informacja-o-miejscu-zamieszkania/750053.
Jeśli zatrudniamy Kierowcę – obywatela Polski, powyższe dokumenty wystarczą. Co jednak w przypadku jeśli Pracownikiem, którego zamierzamy delegować jest Kierowca – obywatel jednego z Państw trzecich, np. Ukrainy lub Białorusi? W tej sytuacji do wniosku o wydanie formularza A1 powinniśmy dołączyć jeszcze jeden dokument – druk US-54, czyli Informację o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego:
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących Zakład Ubezpieczeń Społecznych odsyła interesantów do swojego najnowszego poradnika: Jak otrzymać zaświadczenie A1?
Zainteresowani znajdą w nim wzory wniosków, a także szczegółowe zasady ich wypełniania.
Organ podkreśla, że Praktyczny Poradnik nie ma wprawdzie charakteru normatywnego, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje się do zawartych w nim wskazówek interpretacyjnych.
dr Mariusz Miąsko
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Zobacz także:
- Delegowanie kierowców – A1 NOWE ZASADY
- A1 dla pracowników spoza Unii łatwiejsze do uzyskania – ogromny sukces środowiska TSL
- Zaświadczenie A1 – Ustalenie zamieszkania dla Nieograniczonej Rezydentury Podatkowej
- Jak uzyskać Certyfikat Rezydencji Podatkowej, aby uzyskać Zaświadczenie A1?
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)