Strona główna Informacje prawne Nowy taryfikator mandatowy: do 500 zł za przewóz osób ponad limit

Nowy taryfikator mandatowy: do 500 zł za przewóz osób ponad limit

999
0
No Ratings Information Message
Nowy taryfikator mandatowy: do 500 zł za przewóz osób ponad limit. Za przewóz jednej osoby ponad limit wskazany w dowodzie rejestracyjnym mandat wynosi 100 zł. Z każdą następną przewożoną osobę w danym pojeździe mandat wzrasta o kolejne 100 zł. Wynika to ze zmodyfikowanego taryfikatora, który zmieniła nowelizacja rozporządzenia w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.Nowe stawki obowiązują od 20 stycznia 2011 roku. Zgodnie z nimi karany jest nie tylko kierowca samochodu osobowego, który np. zamiast pięciu upycha do auta siedmiu pasażerów. Mandat grozi także kierowcy, który jadąc autokarem, zabiera więcej pasażerów niż miejsc siedzących – oczywiście o ile konstrukcja autobusu nie przewiduje miejsc stojących.

Wyższa kara

Zgodnie z nowym taryfikatorem stawka mandatu jest tym wyższa, im więcej osób jest w aucie. Przed zmianą prawa kierowca był karany tylko stuzłotowym mandatem bez względu na liczbę osób w pojeździe. Taką karę dostawał więc, gdy jechał z jedną osobą ponad limit określony w dowodzie, jak i w sytuacji, gdy dodatkowych pasażerów było znacznie więcej. Taka karę dostał na przykład kierowca, który jesienią 2010 roku przewoził 24 osoby busem przystosowanym do ośmiu osób. Przeładowane auto zderzyło się z ciężarówką i zginęło 18 pasażerów busa. Kierowca dostał 100 zł mandatu za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc w pojeździe. Obecnie za przewóz tak dużej liczby pasażerów mandat byłby wyższy. Nie przekroczyłby jednak 500 zł. Tyle maksymalnie może wynieść mandat za przewóz osób ponad limit. Dlatego taką karę dostanie kierowca, który będzie wiózł o pięć osób za dużo, jak i ten, który upcha do samochodu np. 18 osób ponad dopuszczony limit.

Niedostosowany pojazd

Nowelizacja taryfikatora określa również wysokość mandatu na poziomie 100 zł za przewóz pasażera pojazdem do tego nieprzystosowanym. W tym przypadku jest to również 100 zł od każdego pasażera. Mandat nie może być wyższy niż 500 zł. Dlatego kierowca, który np. wsadzi jedną osobę na pakę furgonetki, w której nie ma miejsc siedzących, zapłaci 100 zł. Natomiast gdy upcha pięć osób lub więcej, mandat wyniesie 500 zł. Przed zmianą maksymalna kara za to wykroczenie wynosiła 300 zł.

Nowelizacja rozporządzenia zmieniła także taryfikator w części dotyczącej kar za przekroczenie prędkości. Sama wysokość kar się nie zmieniła, ale obecnie jest nowa podstawa do karania za nieprzestrzeganie limitów prędkości. Dlatego trzeba było zmodyfikować tabelę z mandatami za prędkość. Zatem kierowcy za zbyt szybką jazdę dostaną mandat w wysokości do 50 zł, gdy przekroczenie dopuszczonej prędkości nie będzie wyższe niż 10 km/godz. od ustalonego limitu. Za przekroczenie prędkości w przedziale od 11 do 20 km/godz. mandat wyniesie od 50 do 100 zł. Natomiast od 400 zł do 500 zł zapłaci kierowca, który dopuszczoną prędkość przekroczy o 51 km/godz. lub więcej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPodwójne kontrole przedsiębiorstw, czyli sposób PIP i ITD na ratowanie budżetu RP
Następny artykułBramki pomiarowe zastąpią fotoradary