Strona główna Informacje prawne Podstawowy przewodnik korzystania z portalu delegowania pracowników do Francji

Podstawowy przewodnik korzystania z portalu delegowania pracowników do Francji

2071
0
5/5 (2)

Podstawowy przewodnik korzystania z portalu delegowania pracowników do Francji – autorem porady prawnej jest Kancelaria Prawna Viggen sp.j. uznawana za największy zespół prawny o największym doświadczeniu w kraju specjalizujący się od 17 lat wyłącznie w obsłudze przedsiębiorstw branży TSL (Transport, Spedycja Logistyka). 

Podstawowy przewodnik korzystania z portalu delegowania pracowników do Francji

Na stronie internetowej o adresie www.sipsi.travail.gouv.fr dostępna jest aktualna platforma, poprzez którą możliwe jest sporządzenie oraz wysłanie formularza delegowania pracownika lub zleceniobiorcy do Francji, celem wykonywania przez niego pracy.

Poniżej przedstawiono podstawowe zasady uzupełniania i wysyłania ww. formularza wraz z aktualizacją po 1 lipca 2017 r. Z tego też powodu niezbędne jest wykonanie wskazanych działań:

 

  1. Zalogowanie się pracodawcy delegującego pracownika do niniejszej platformy poprzedzone założeniem indywidualnego konta pracodawcy. W trakcie zakładania konta konieczne jest podanie niezbędnych danych swojego przedsiębiorstwa, w tym od 1 lipca 2017 roku numeru VAT UE oraz wskazanie kraju, w którym odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne delegowanego pracownika.

 

  1. W dalszej kolejności pracodawca delegujący otrzyma na podany wcześniej adres e-mail informacje o poprawnym założeniu konta wraz z podaniem loginu. Pozwala to na pełne korzystanie z platformy do delegowania pracowników.

 

  1. Za pomocą otrzymanego loginu oraz wcześniej wymyślonego hasła pracodawca może korzystać ze swojego konta oraz wybrać jedną z czterech opcji delegowania pracownika. Na stronie startowej portalu po lewej jego części widoczne staną się cztery podstawowe grupy przypadków delegowania:

a)  delegowanie na zasadach ogólnych, zarezerwowane dla pracowników niewymienionych w pozostałych kategoriach;

b)  delegowanie pomiędzy filiami tego samego przedsiębiorstwa;

c)  delegowane pracowników tymczasowych;

d)  delegowane pracowników w branży transportowej.

W dalszej części opracowania, analiza będzie dotyczyła wyłącznie ostatniej kategorii delegowanych pracowników.

 

4.  Pracodawca, który chce delegować konkretnego pracownika zobowiązany jest do wybrania, któreś z wymienionej wyżej kategorii. Jak wspomniano wcześniej, dla transportu będzie to kategoria czwarta.

 

5.  Po wybraniu rubryki „Transport”, platforma „zmusi” użytkownika do wskazania dokładnego rodzaju delegowania w ramach tej branży. Widoczne będą, więc trzy rubryki, gdzie koniecznym jest wskazać jaki rodzaj czynności będzie wykonywany. Od lewej będzie to: delegowanie na zasadach ogólnych, następnie delegowanie pracownika tymczasowego dla branży transportowej oraz trzeci przypadek – delegowanie kierowcy między filiami tego samego przedsiębiorstwa.

 

6.   W sytuacji wyboru przypadku delegowania ogólnego, system zobowiąże do uzupełnienia składającego się z pięciu kroków formularza delegowania:

a)   pierwszy krok dotyczyć będzie danych pracodawcy, które zostaną importowane z formularza uzupełnionego przy rejestracji;

b)   kolejny krok zawierać będzie dane osoby zarządzającej przedsiębiorstwem, które również zostaną importowane;

c)   w trzecim kroku niezbędne będzie przedstawienie informacji o przedstawicielu pracodawcy we Francji, przechowującym dokument oraz odpowiedzialnym za kontakt z tamtejszymi instytucjami;

d)  w polu czwartym pracodawca zobowiązany jest wskazać sposób zwrotu kosztów wyżywienia, zakwaterowania pracownika oraz datę ważności formularza;

e)  w piątym kroku niezbędne jest podanie informacji osobowych o delegowanym pracowniku, o dacie podpisania umowy o pracę, zlecenia, wskazanie kwalifikacji zawodowych pracownika, ustawodawstwa właściwego oraz minimalnej stawki godzinowej brutto przeliczonej na euro.

 

7.   Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji możliwe jest zapisanie formularza w wersjach roboczych lub jego bezpośrednie wysłanie do Francji. Po wysłaniu formularza i otrzymaniu informacji zwrotnej o jego przesłaniu, pracodawca ma możliwość jego pobrania oraz wydrukowania.

 

8.   Platforma delegowania do Francji zbudowana jest w sposób modułowy, a zatem pracodawca ma możliwość ustawiania pewnych danych jako dorozumianych, które mogą być, co do zasady powielane we wszystkich formularzach.

 

Powyższa informacja zawierała podstawowe zasady uzupełniania formularza delegowania pracownika do Francji.  

 

Piotr Potocki

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

 

 

 

 

1 http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:61978J0120:EN:HTML oryginalny tekst orzeczenia (dostęp na dzień: 20.04.2013 r.)

2 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpień 2007r. I OSK 1251/06

Oceń artykuł

Poprzedni artykułZobacz jakich informacji nie trzeba już umieszczać na ciężarówkach
Następny artykułWalka z nieuczciwą konkurencją, czyli jak działa Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców?
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj