Strona główna Nieprawidłowości i wyjaśnienia urzędów We Włoszech sędziowie odpowiedzą za błędy

We Włoszech sędziowie odpowiedzą za błędy

1004
5/5 (4)

Nawet połowę swojej rocznej pensji będzie musiał zapłacić sędzia, który popełnił jawny błąd w sztuce. Nowe prawo ma obowiązywać we Włoszech.

Włoski parlament przyjął nową ustawę, dotyczącą odpowiedzialności cywilnej sędziów. Sami zainteresowani są jej przeciwni.

Ktokolwiek uzna, że padł ofiarą niesprawiedliwego wyroku, ma prawo domagać się zadośćuczynienia. Nie od samego sędziego jednak, lecz od państwa. Ono z kolei może zażądać od sędziego ekwiwalentu w gotówce. Suma nie może jednak przekraczać jego sześciomiesięcznych zarobków.

Przeciwnicy nowego prawa obawiają się masowego zalewu sądów sprawami w tej materii. Sami sędziowie zaś twierdzą, że włoski wymiar sprawiedliwości nabierze charakteru klasowego. Przed wydaniem wyroku sąd długo się będzie zastanawiać nad jego ewentualnymi cywilnymi skutkami, zwłaszcza w przypadku osób zamożnych i wpływowych.

Przypomina się, że za odpowiedzialnością cywilną sędziów opowiadał się na przykład były premier Silvio Berlusconi, uważający się za ofiarę jawnej niesprawiedliwości.

 

 

 

 

Źródło: money.pl

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy