Strona główna 561/2006 WE i AETR Wyłączenia przewozu drogowego wykonywanego pojazdami pomocy drogowej

Wyłączenia przewozu drogowego wykonywanego pojazdami pomocy drogowej

6362
0
5/5 (5)

Autor publikacji: Dr Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Wyłączenia przewozu drogowego wykonywanego pojazdami pomocy drogowej. Podtytuł: art. 3 lit. f) rozporządzenia 561/2006 WE

f) pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej poruszającymi się w promieniu 100 km od swej bazy;

Praktyka realizacji transportu pokazała, że w przedmiotowym zakresie poważne problemy rodzi punkt odnoszący się do transportu pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej, poruszającymi się w promieniu 100 km od swej bazy.

Należy wyjaśnić zasadniczo kilka kwestii, z którymi codziennie borykają się przewoźnicy tej podbranży transportowej.

Po pierwsze warto zastanowić się, czy w promieniu 100 kilometrów od bazy, należy liczyć odległość w jednym czy w obu kierunkach? Należy jednoznacznie ocenić, że skoro ustawodawca zastosował słowo: „promień” to zagadnienie jest oczywiste – długość promienia to 100 km. A więc 100 kilometrów w każdą ze stron (w tą i z powrotem), ponieważ „promień” posiada definicję matematyczną powszechnie znaną i jednoznacznie interpretowaną.

Po drugie, powyższe rozważanie jest czysto teoretyczne, ponieważ ustawodawca określił długość promienia a nie długość trasy. Tak więc w praktyce odległość trasy może być znacznie dłuższa niż 100 km, byle tylko pojazd nie znalazł się poza promieniem 100 km licząc od bazy.

Po trzecie, przewoźnik wyjeżdżając poza promień 100 km musi posiadać udokumentowany cały odcinek czasu: 1 dzień plus 28 dni wstecz, za pomocą „zaświadczenia działalności kierowcy” w pozycji: „jazda poza zakresem rozporządzenia 561/2006 WE”. Należy zwrócić uwagę, że nie może być to jedno wspólne zaświadczenie dla całego tego odcinka, ponieważ kierowca pojazdu naraziłby się na słuszny zarzut wykonywania jazdy pojazdem bez odbioru należnych odpoczynków a w tym także odpoczynku tygodniowego na przestrzeni odcinaka 1 dzień plus 28 dni. Więcej na temat zasad wystawiania zaświadczenia działalności kierowców można przeczytać w odrębnym moim opracowaniu.

Po czwarte, przewoźnik wykonując transport w promieniu 100 km od bazy powinien posiadać tachograf cyfrowy przełączony w tryb „Start OUT” a w przypadku tachografu analogowego na rewersie wykresówki w każdy dniu prowadzenia pojazdy powinien dokonać opisu: „JAZDA POZA ZAKRESEM ROZPORZĄDZENIA 561/2006 WE”. Załącznik nr 1

Załącznik nr 1

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułWyłączenia przewozu drogowego wykonywanego pojazdami do celu rozwoju technicznego, napraw i konserwacji z zakresu obowiązywania 561/2006 WE
Następny artykułWyłączenia przewozu drogowego wykonywanego pojazdami do celów medycznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj