Strona główna Aktualności Dnia Zamieszanie z raportowaniem do KOBiZE – sprawdź, czy również powinieneś się zarejestrować

Zamieszanie z raportowaniem do KOBiZE – sprawdź, czy również powinieneś się zarejestrować

4325
1
5/5 (9)

KOBiZE, czyli Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami to jednostka funkcjonująca w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Głównym jej celem jest administrowanie unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji w Polsce. KOBiZE prowadzi również Krajową bazę, w której zbierane są informacje dotyczące emisji gazów cieplarnianych oraz innych substancji. Działania ośrodka nadzorowane są przez Ministra Klimatu, a jego zadania finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niestety, pomimo iż obowiązek sprawozdawczy do KOBiZE istnieje od 2011 r., większość przedsiębiorców nadal nie jest poinformowana o konieczności raportowania, lub tkwi w błędnym przekonaniu, że ta kwestia zupełnie ich nie dotyczy. Co wynika z przepisów? Ustawa o systemie zarządzania emisjami wskazuje, że zakres raportu oraz sposób jego wprowadzania do Krajowej bazy określa rozporządzenie Ministra Środowiska. Obecnie obowiązującym aktem prawnym jest rozporządzenie z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2016 r. poz. 1877). Zgodnie z punktem 3 załącznika do tego rozporządzenia, zakres raportu w części dotyczącej urządzeń, których eksploatacja powoduje emisje obejmuje – rodzaj urządzenia oraz rodzaje i ilości gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzonych do powietrza w wyniku jego eksploatacji albo rodzaj silnika stosowanego w urządzeniu oraz rodzaj i ilość spalonego w nim paliwa.

Do urządzeń, zgodnie z art. 3 pkt 42 ustawy – Prawo ochrony środowiska, zaliczane są środki transportu.

W związku z powyższym, obowiązek sporządzenia i wprowadzenia raportu dotyczy również podmiotów korzystających ze środowiska (w tym przedsiębiorców), które dokonują eksploatacji wyłącznie środków transportu. Przepisy nie precyzują ilości tych środków, zatem należy przyjąć, że już posiadanie jednego pojazdu obliguje przedsiębiorstwo do składania rocznego raportu do KOBiZE.

W ubiegłym roku Ośrodek rozesłał e-maile do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z prośbą o rozpowszechnienie informacji o obowiązku raportowania do Krajowej bazy. Raporty za rok poprzedni należy składać zawsze do końca lutego, jednak w dn. 26.02.2020r. KOBiZE poinformowało że po terminie 29.02.2020r. będzie nadal istniała techniczna możliwość wprowadzania raportu do Krajowej bazy na dotychczasowych zasadach.

Za niezłożenie raportu w terminie nie ma przewidzianych bezpośrednich sankcji, jednak w razie kontroli – przykładowo Wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, brak rejestracji w bazie KOBiZE zostanie potraktowany jako naruszenie. Mandat zostanie nałożony dopiero w przypadku niezastosowania się do zaleceń pokontrolnych.

Więcej informacji na temat raportowania do KOBiZE mogą Państwo znaleźć na stronie https://krajowabaza.kobize.pl/

 

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKonwencja CMR i perspektywa e-CMR
Następny artykułKancelaria Prawna Viggen sp.j. w rozmowach z zarządem Krajowej Spółki Cukrowej S. A.

1 KOMENTARZ

  1. Wykazy, o których mowa w art. 286 ustawy – Prawo ochrony środowiska dot. opłat za korzystanie ze środowiska powinny być sporządzane właśnie na podstawie raportu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (UST. 3 ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj