Strona główna Aktualności Dnia Opłata środowiskowa 2020

Opłata środowiskowa 2020

2139
0
5/5 (10)

Przypominamy, że do dnia 31.03.2020r. należy uiścić coroczną opłatę za korzystanie ze środowiska. Obowiązek ten wynika z ustawy Prawo ochrony środowiska i dotyczy opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Niniejszy akt prawny reguluje również kwestię składowania odpadów. Zasady wnoszenia opłat za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi oraz pobór wód sformułowane zostały w ramach ustawy – Prawo wodne oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne.

Opłat za korzystanie ze środowiska nie wnosi się, jeśli ich roczna wysokość dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł. Natomiast, gdy roczna wysokość takiej opłaty nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się również wykazów o zakresie korzystania ze środowiska – zgodnie z art. 289 ustawy – Prawo ochrony środowiska.

W jaki sposób wyliczyć opłatę środowiskową? Najprościej skorzystać z bezpłatnej aplikacji EkoPłatnik, którą udostępniają urzędy marszałkowskie poszczególnych województw:

przykładowo:

https://ekoplatnik.mazovia.pl/ /dla woj. mazowieckiego/

https://ekoplatnik.umwm.pl/ekopl/ /dla woj. małopolskiego/

https://ekoplatnik.umww.pl/ /dla woj. wielkopolskiego/

Stawki opłat za wprowadzanie do powietrza gazów i pyłów oraz składowanie odpadów są ogłaszane corocznie w obwieszczeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. W roku 2020 obowiązujące stawki zostały określone w obwieszczeniu Ministra Środowiska z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2020.

Porównanie stawek za rok 2019 oraz 2020:

Dodatkowe informacje w temacie opłat za korzystanie ze środowiska można znaleźć na stronie biznes.gov.pl.

 

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNa tej trasie zamontowano fotoradar
Następny artykułKonwencja CMR i perspektywa e-CMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj