Strona główna Aktualności GITD i PIP Zaskakujące mandaty ITD! Jesteś kierowcą, więc zobacz dziwny mandat, którego nie warto...

Zaskakujące mandaty ITD! Jesteś kierowcą, więc zobacz dziwny mandat, którego nie warto przyjmować

2886
0
No Ratings Information Message

Zaskakujące mandaty ITD! Jesteś kierowcą, więc zobacz dziwny mandat, którego nie warto przyjmować. Inspekcja Transportu Drogowego może nakładać mandaty. Jednak niektóre z nich muszą zadziwiać. Poniżej można zobaczyć mandat nałożony za niezwykłe „wykroczenie”, które miało miejscem (zdaniem Inspektora Transportu Drogowego). Dlatego też Stowarzyszenie URKSiTD  „Najlepsza Droga” domaga się w GITD wyjaśnień w przedmiotowej sprawie.

Absurdalne jest, że inspektor nakłada na kierowcę autobusu mandat za to, że autobus (czekając na wyrównanie minut odjazdu z rozkładu), zatrzymał się zbyt blisko słupka przystanku, ponieważ gdyby kierowca zatrzymał się w odległości większej niż 15 metrów to wówczas przedsiębiorca otrzymałby mandat w wysokości 3000 zł za dokonywanie wymiany pasażerskiej poza przystankiem” – relacjonuje Prezes Stowarzyszenia „Najlepsza Droga”.

„Inspekcja Transportu Drogowego jest bardzo przydatną instytucją ale jej działanie muszą być legalne i rozsądne dlatego wszystkie przypadki ocierające się o absurd należy bezwzględnie eliminować” – mówi Prezes Stowarzyszenia Najlepsza Droga Mariusz Miąsko. „ITD jest organem kontrolnym i to zwłaszcza od ITD należy wymagać przestrzegania prawa” – dodaje Prezes Miąsko

„Skoro zdaniem Pana Inspektora nie można się zatrzymywać autobusem podczas załadunku pasażerów w odległości  mniejszej niż 15 metrów od słupka przystanku pod groźbą mandatu 100 zł i jednocześnie nie można się zatrzymywać w odległości większej niż 15 metrów od słupka pod groźbą kary 3000 zł to może Pan Inspektor wyjaśni gdzie mają wsiąść pasażerowie ponieważ ja już nie dostrzegam innych możliwości i chętnie wysłucham propozycji Pana Inspektora” – mówi dalej Prezes Mariusz Miąsko

Dla jasności należy dodać że autobusy były wówczas „na linii” czyli wykonywały przejazd zgodnie z rozkładem jazdy czekając ja wyrównanie czasów odjazdu pomiędzy przystankami co wynikało z ich rozkładów jazdy, które znajdowały się w pojazdach.

Stowarzyszenie przygotowało w tej sprawie zapytanie do Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Kancelaria Prawna Viggen s.c.
Mariusz Miąsko, Małgorzata Miąsko
ul. Częstochowska 6, 32-085 Modlnica

w imieniu:
Stowarzyszenia Uczestników Rynku
i Komunikacji Samochodowej
i Transportu Drogowego „NAJLEPSZA DROGA”

ul. Tyniecka 10a, Kraków

 

                                                                                            Główny Inspektor

                                                                                            Transportu Drogowego

                                                                                            Warszawa

Szanowny Panie!

Jako prezes Stowarzyszenia „Najlepsza Droga” pragnę złożyć skargę w imieniu członka naszego Stowarzyszenia. Skarżący jest przedsiębiorcą – przewoźnikiem, który posiada zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych osób w krajowym transporcie drogowym w ramach linii komunikacyjnej. W dniu 9 maja 2012 roku – kierowca pracujący dla firmy otrzymał mandat z art 49 ust.1 pkt.9 ustawy, prawo o ruchu drogowym, za tu cytat: „zatrzymanie w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka (przystanku – przypis)”. Mandat wymierzony mu został przez funkcjonariusza małopolskiego ITD, Pana Lupę

Wpisany jako podstawa wymierzenia mandatu przepis prawa ma następujące brzmienie:

Art.49 ust1.Zabrania się zatrzymywania pojazdu:

pkt.9} w odległości mniejszej niż 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek ,a na przystanku z zatoką – na całej jej długości. .

Karanie mandatem za opisane wyżej zachowanie i to szczególnie w tym konkretnym przypadku jest działaniem skrajnie absurdalnym, ponieważ ten autobus wykonuje regularny transport drogowy zgodnie z rozkładem jazdy/i oczywiście z wszystkimi potrzebnymi zezwoleniami / Dlatego autobus musi się znajdować w odległości mniejszej niż 15 metrów od przystanku, ponieważ w przeciwnym przypadku, kierowca byłby słusznie karany za zabieranie pasażerów spoza przystanku !!!

Mandat w wysokości 100 zł został mu więc wymierzony bezpodstawnie i bezprawnie.

Z informacji jakie uzyskałem przewoźnika wynika, że takich zachowań które można określić jako bezpodstawne szykany było wobec pracowników jego firmy więcej.

Równocześnie pragnę poinformować, że w piśmie które skierowałem do Wydziału Spraw Wewnętrznych KW Policji w poinformowałem o takim samym przypadku ukarania kierowcy tego samego przewoźnika mandatem pieniężnym. Wiadomo mi, że w stosunku do funkcjonariusza który go bezprawnie wymierzył wszczęte zostało już postępowanie dyscyplinarne.

Zwracam się więc o pilne wyjaśnienie tego przypadku bezprawnego działania funkcjonariusza ITD. Moim zdaniem złamanie prawa jest tutaj rażące, a wdrożenie postępowania dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariusza konieczne.

Mariusz Miąsko

Prezes Stowarzyszenia U.R.K.S i T.D. „Najlepsza Droga”

 ZOBACZ CO JUŻ ZROBILIŚMY DLA TWOJEJ FIRMY TRANSPORTOWEJ!

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW Kielcach będą negocjacje w sprawie obniżenia opłat za korzystanie z dworca autobusowego po interwencji Stowarzyszenia "Najlepsza Droga"
Następny artykułDlaczego coraz więcej firm decyduje się na stałą obsługę prawną?
Autor ponad 250 publikacji prawnych dotyczących w szczególności: europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych mobilnych pracowników „delegowanych”, elementów prawa podatkowego pracowników -„rezydentów”, europejskich regulacji dot. okresów prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków kierowców, międzynarodowego prawa użytkowania tachografów, prawa przewozowego, prawa mocowania ładunków, prawa przewozu ładunków szybko psujących się, prawa przewozu, materiałów niebezpiecznych, krajowego i unijnego prawa przewozu osób, międzynarodowych reguł handlowych Incoterms 2010, prawa administracyjnego branży TSL, elementów prawa ruchu drogowego.