Strona główna Aktualności Dnia Obowiązkowa kwarantanna dla kierowców – to warto wiedzieć

Obowiązkowa kwarantanna dla kierowców – to warto wiedzieć

1229
0
5/5 (5)

Szanowni Państwo,

w związku z pojawiającymi się pytaniami ws. obowiązkowej kwarantannie dla kierowców, informujemy co następuje.

Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w okresie, od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania, osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

Ust. 2 pkt 2 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w państwie sąsiadującym przez osobę wykonującą czynności zawodowe w tym państwie, w tym będącą kierowcą obsługującym pojazd samochodowy w transporcie drogowym.

Zgodnie z interpretacją Ministra Infrastruktury, zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy wyłącznie kierowców, którzy (1) prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, zaś wykonywany (2) przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów.

Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny

 

Andrzej Baszyński

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułVTS – aplikacja do ZDALNEGO wyliczania wynagrodzeń kierowców oraz innych pracowników. Pracuj bezpiecznie z domu
Następny artykułKoronawirus a ratowanie polskiej gospodarki i przedsiębiorców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj