Strona główna Aktualności Dnia Koronawirus a ratowanie polskiej gospodarki i przedsiębiorców

Koronawirus a ratowanie polskiej gospodarki i przedsiębiorców

449
5/5 (7)

Panująca pandemia koronawirusa zmusiła we wtorek Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych pierwszy raz od 2015 roku. Oznacza to, że odsetki od kredytów wkrótce zmaleją o około pół punktu procentowego. Według analityków rynku, do dalszych cięć dojść może w kolejnych miesiącach, również autor niniejszego tekstu przewiduje taką ewentualność. Spodziewać się również należy, że spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej dotychczasowych oczekiwań. Korekta stóp NBP odbije się na kwotowaniach stóp międzybankowych WIBOR, a w konsekwencji na raty kredytów większości kredytobiorców w Polsce, którzy spłacają kredyt ze zmienną stopą procentową.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła także decyzję o uruchomieniu programu skupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym, uruchomieniu kredytu wekslowego refinansującego kredyty dla przedsiębiorstw, dokonywaniu regularnych aukcji repo.

Dodatkowo jak wynika z przedostających się do mediów informacji Rząd będzie chciał częściowo płacić wynagrodzenia pracownikom, którzy nie pracują ze względu na przestoje w firmach. Z kolei przedsiębiorstwom mają być odraczane jakiekolwiek zobowiązania wobec państwa. Na chwilę obecną wiadomo, że w projekcie pod nazwą Gospodarcza i Społeczna Tarcza Antykryzysowa dla Bezpieczeństwa Przedsiębiorstw i Pracowników w Związku z Pandemią Wirusa SARS CoV-2 znajdą się ułatwiania rozliczenia VAT, ułatwienia w split payment, przesunięcia z 01.04 na 01.07.2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wcześniejsze zwroty VAT, ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, zniesienie opłaty prolongacyjnej.

Prosimy o śledzenie na bieżąco naszego portalu, ponieważ najnowsze informacje podawane będą natychmiast po ich uzyskaniu i przeanalizowaniu.

 

Piotr Jan Tarasek

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

 

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here