Strona główna Aktualności Dnia Od kiedy karta kwalifikacji kierowcy dla obcokrajowców?

Od kiedy karta kwalifikacji kierowcy dla obcokrajowców?

3469
0
5/5 (5)

22 października br. Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Znowelizowane przepisy wprowadzają nowy rodzaj dokumentu – kartę kwalifikacji kierowcy. Będzie ona jednak wydawana tylko dla kierowców zawodowych z państw trzecich – jako potwierdzenie posiadanych uprawnień. O wydanie takiej karty będzie wnioskował kierowca. 

Przypomnijmy, że zmiany dotyczą transpozycji do polskiego prawodawstwa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/645 z dnia 18 kwietnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2003/59/WE w sprawie wstępnej kwalifikacji i okresowego szkolenia kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywę 2006/126/WE w sprawie praw jazdy; wprowadzenia zmian w zakresie m.in. szkolenia osób zamierzających lub wykonujących przewóz drogowy na stanowisku kierowcy, nadzoru nad ośrodkami szkolenia oraz dostosowania obiegu dokumentów i danych o prowadzonych szkoleniach do potrzeb wynikających ze zmian.

Karta kwalifikacji zawodowych kierowcy to dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania określonych typów pojazdów. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej wydawana jest odpowiednia karta zgodna z ISO/IEC 7810. W Polsce na chwilę obecną uprawnienia potwierdza się poprzez wpis z kodem 95 na rewersie prawa jazdy, albo poprzez wydanie świadectwa kierowcy w przypadku obywateli państw trzecich. Po zmianach świadectwo kierowcy nadal ma być wydawane jako dokument potwierdzający legalność zatrudnienia na terytorium RP.

Zgodnie z nowymi przepisami, karta kwalifikacji kierowcy ma być wydawana jedynie obywatelom państw trzecich (kraje niebędące państwami członkowskimi UE). Karta będzie potwierdzała uprawnienia do wykonywania przewozu drogowego kierowcom, którzy nie posiadają prawa jazdy z kodem 95 z uwagi na niespełnienie warunku zamieszkania na terytorium RP (obecnie kod 95 wskazuje się na świadectwie kierowcy). Dokument wyda starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.

Jednocześnie zgodnie z ustawą kierowca – obcokrajowca nie będzie obowiązany do potwierdzania uprawnień do wykonywania przewozu drogowego na stanowisku kierowcy na podstawie świadectwa kierowcy. Świadectwo będzie jednak nadal wydawane, jako dokument potwierdzający legalne zatrudnienie na terytorium RP.

Przepisy dotyczące kart kwalifikacji wejdą w życie najprawdopodobniej w okolicach lipca 2022 roku. Znowelizowana ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dn. 4 listopada. Przepisy dotyczące kart kwalifikacji wejdą w życie po 4 miesiącach od dnia ogłoszenia, następnie kolejne 4 miesiące należy oczekiwać na przepisy wykonawcze (wydanie rozporządzenia). Należy mieć na uwadze, że kkk nie będzie dokumentem fakultatywnym – kierowcy będą zobowiązani okazywać ją każdorazowo w trakcie kontroli drogowej jako potwierdzenie posiadanych uprawnień.

Czytaj także:

Zmiany w wydawaniu uprawnień dla kierowców. Od kiedy karty kwalifikacji?

 

Ustawa o transporcie drogowym z podpisem Prezydenta. Przewoźnicy nadal czekają na najważniejsze zmiany

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPrzejście graniczne w Kuźnicy zamknięte do odwołania
Następny artykułAktywowanie blokady w tachografach cyfrowych a RODO
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj