Strona główna Informacje prawne Przewoźniku, sprawdź co warto wiedzieć jeżdżąc przez Litwę!

Przewoźniku, sprawdź co warto wiedzieć jeżdżąc przez Litwę!

5017
0
5/5 (1)

Przewoźniku, sprawdź co warto wiedzieć jeżdżąc przez Litwę! Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Litwy do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.

Przepisy celne


Obywatele RP wjeżdżający i wyjeżdżający z Litwy nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów, pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego, a nie na sprzedaż, i nie przekraczają unijnych limitów. Sprzedaż lub przekroczenie unijnych limitów grozi konfiskatą towarów oraz dodatkowymi karami np. odebraniem pojazdu, którym towary były przewożone. Według Dyrektywy UE z 2008 r. dopuszczalne limity towarów akcyzowych przeznaczonych do własnego użytku to:

– 800 szt. papierosów
– 200 szt. cygar
– 1 kg tytoniu
– napoje spirytusowe 10 l
– pośrednie 20 l
– wino 90 l w tym 60 l. wina musującego
– piwo 110 l.


Przewożący przez granicę litewską lekarstwa zawierające substancje psychotropowe lub narkotyki, używane przez nich w celach leczniczych, powinni mieć przy sobie imienne zaświadczenie wydane na tę okoliczność przez właściwą placówkę zdrowia. Ilość takich lekarstw jest limitowana – na okres nie dłuższy niż 30 dni na terytorium Litwy. Wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium UE maja obowiązekzgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki o kwocie równej lub wyższej niż 10.000,-EURO (a także ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcje, obligacje, czeki podróżne itp.) Zgodnie z rozporządzeniem unijnym, obowiązek zgłoszenia występuje w przypadku przewozu lub wywozu środków płatniczych przez granicę zewnętrzną UE. Organy celne wszystkich państw UE, na podstawie nowych przepisów, mogą zatrzymać niezgłoszone środki pieniężne oraz podjąć działania przeciwko osobom, które nie zgłoszą gotówki w kwocie 10.000,- EURO lub wyższej.

Przepisy prawne

– przestępstwa narkotykowe są surowo karane. Szczególnie surowo karana jest sprzedaż narkotyków nieletnim,
– palenie tytoniu jest zabronione w restauracjach, kawiarniach, barach itp. oraz w większości miejsc publicznych. Spożywanie alkoholu lub poruszanie się w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych jest karane grzywną.

Istotne informacje dla kierowców:

– Litwa posiada dobrze rozwiniętą, choć często wymagającą modernizacji sieć dróg. Wilno z większymi miastami połączone jest drogami o standardzie zbliżonym do dróg szybkiego ruchu (a na kilku odcinkach również autostrad), choć na prowincji często występują także drogi szutrowe, co nie jest wykazywane przez część nawigacji GPS.

– Warto pamiętać, że nawet na głównych drogach przecinających miejscowości występują progi zwalniające.
– Na trasach jest mniejszy ruch niż w Polsce, o zbliżonych standardach kultury i bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niebezpiecznym utrudnieniem jest zdarzający się niedbały „styl” jazdy miejscowych kierowców (niebezpieczne włączanie się z dróg podporządkowanych, nierespektowanie ciągłych linii, brak włączania kierunkowskazów, raptowne zmiany pasa ruchu, gwałtowne zawracanie).

– Występują mogące wywołać nieporozumienia odmienności w ruchu drogowym: na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach umieszczone są na trwałe zielone strzałki zezwalające na skręt w prawo (uwaga: na skrzyżowaniach przed sygnalizatorem z palącym się czerwonym światłem z umieszczoną zieloną strzałką zezwalającą na skręt w prawo należy zatrzymać się przed linią STOP, a jeśli jej nie ma, przed przejściem dla pieszych i rozpocząć ponowną jazdę tylko po sprawdzeniu, że jazda jest bezpieczna i nie przysporzy utrudnień dla innych środków transportu lub pieszych), dopuszczalne jest zawracanie i skręt w lewo z lewego (tzw. szybkiego) pasa ruchu (nawet na tzw. drogach szybkiego ruchu i wielopasmowych ulicach w miastach), skręt w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną z oznaczonego dla tego celu pasa ruchu regulowany jest specjalnie do tego wydzieloną zieloną strzałką na oddzielnym sygnalizatorze (uwaga: wolno jechać wyłącznie, gdy taka zielona strzałka zostanie wyświetlona, jeśli nie jest wyświetlona, to należy czekać – w takim przypadku nie wyświetla się strzałka w kolorze czerwonym), większa elastyczność w zakresie stosowania poziomego oznakowania na drogach (zalecamy ograniczone zaufanie do znaków poziomych, a przede wszystkim do przerywanej linii oddzielającej dwa pasy jezdni w przeciwległych kierunkach, pozwalającej na wyprzedzanie przed wzniesieniami i na łukach dróg ).

– Używanie świateł mijania obowiązuje przez cały rok.

– Od 10 listopada do 1 kwietnia należy używać opon zimowych.

-Policja drogowa jest szczególnie wyczulona na przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy. Wykroczenie to karane jest wysokimi mandatami, a nawet pozbawieniem prawa jazdy.

– Dopuszczalna maksymalna prędkość na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/godz. Poza obszarem zabudowanym – 70 – 130 km/godz.:
– na drogach bez asfaltowej nawierzchni – 70 km/godz.,
– na drogach szybkiego ruchu – 110 km/godz. (w okresie 1.11 – 31.03 – 100 km/godz.),
– na autostradach 130 km/godz. (w okresie 1.11 – 31.03 – 110 km/godz.)

– Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h jest karalne karą grzywny w wysokości od 289 do 435 EUR wraz z zakazem prowadzenia pojazdów od 1 do 3 miesięcy lub 7 dobami aresztu z pozbawieniem prawa jazdy na 6 mies. (art. 124 KWPA RL). Warto pamiętać, że w ramach działającego w Unii Europejskiej od kwietnia 2014 r. systemu wymiany informacji za przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary mandatami karani są także kierowcy spoza Litwy.

– Opłaty za drogi obowiązują w przypadku poruszania się pojazdem ciężarowym, autobusem lub busem (od 8 miejsc dla pasażerów). Opłaty należy uiścić również wtedy, gdy ilość miejsc dla pasażerów jest mniejsza niż 8, lecz w dowodzie rejestracyjnym auto zostało określone jako pojazd ciężarowy. Opłaty należy dokonać (wykupić winietę) na stacjach benzynowych. Należy pamiętać by właściwą część winiety nakleić na szybę auta. Informacja na temat opłat drogowych znajduje się na stronie internetowej Litewskiej Dyrekcji Transportu Drogowego: www.lra.lt.

– W przypadku kolizji, każdy z uczestniczących w niej kierowców lub inny uczestnik zdarzenia ma obowiązek powiadomienia policji i pozostania na miejscu wypadku, jeśli:
– w wyniku wypadku drogowego doznali urazów ciała lub zginęli ludzie,
– w wypadku drogowym uczestniczyły więcej niż dwa pojazdy,
– na miejscu wypadku brak osoby, której mienie zostało uszkodzone (np. pojazd zaparkowany na parkingu, poboczu itp.; słup telefoniczny, znak drogowy lub inne mienie będące własnością władz samorządowych, instytucji państwowych i prywatnych).

– Policja zaleca, by wszyscy uczestnicy kolizji upewnili się czy inni kierowcy posiadają prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, polisę ubezpieczeniową oraz czy są trzeźwi. W przypadku braku chociażby jednego z ww. dokumentów oraz uzasadnionego podejrzenia, że uczestnik kolizji jest nietrzeźwy należy również wezwać policję.Zawiadamianie policji o wypadku drogowym nie jest konieczne, jeżeli nie wystąpiły przypadki wymienione powyżej, a uczestnicy kolizji są zgodni, co do okoliczności wypadku. W takim przypadku uczestnicy kolizji powinni wypełnić Deklarację Wypadku Drogowego (Eismo Įvykio Deklaracija) lub na czystej kartce papieru nakreślić schemat wypadku, opisać okoliczności z podaniem danych personalnych uczestników kolizji (na podstawie przedłożonych dokumentów), zebrać podpisy wszystkich uczestników kolizji oraz w miarę możliwości świadków.

– Kierowcom zabrania się w czasie jazdy prowadzenia rozmów telefonicznych,jeżeli samochody nie są wyposażone w specjalne urządzenia nagłaśniające.

– Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa dotyczy kierowców i pasażerów.

– Poruszając się po litewskich drogach, trzeba pamiętać, że w odniesieniu do określonych kategorii kierowców niedopuszczalna jest nawet najmniejsza ilość alkoholu we krwi. Generalnie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,4 promila,jednak w przypadku kierowców ze stażem mniejszym niż dwa lata, kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz motocyklistów limit wynosi 0,0 promila. W razie powtórnego stwierdzenia prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym lub bez prawa jazdy policja może dokonać konfiskaty pojazdu. W przypadku złamania przepisów ruchu drogowego policja jest uprawniona do zatrzymania prawa jazdy kierowcy.

Dodatkowe informacje dostępne są na trafficban.com.

Źródło: etransport.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRosja: zmiany w przepisach dot. ważenia pojazdów
Następny artykułKierowcy C+E oraz C pilnie poszukiwani!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj