Po dwóch, a następnie jednej niedzieli handlowej w miesiącu, teraz czeka nas zaledwie siedem takich niedziel w roku, w tym trzy niedziele handlowe przed świętami.
Od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w ww. dni została znacznie ograniczona. Przypomnijmy, że początkowo zakaz handlu nie obejmował pierwszej i ostatniej niedzieli w miesiącu. Następnie, od 1 stycznia 2019 zakupy można było zrobić jedynie w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. W roku 2020 czekają nas jeszcze większe ograniczenia, bowiem ustawodawca pozostawił jedynie kilka niedziel z możliwością handlu.
7 NIEDZIEL HANDLOWYCH
W 2020 r. konsumenci mają do dyspozycji jedynie 7 niedziel handlowych:
– 26 stycznia
– 5 kwietnia
– 26 kwietnia
– 28 czerwca
– 30 sierpnia
– 13 grudnia
– 20 grudnia
W związku z tym, że dniami wolnymi od handlu są również dni wolne od pracy, które przypadają w święta (poniżej), konsumenci otrzymali od ustawodawcy jeszcze bardziej rozszerzony kalendarz dni z ograniczeniem handlu:
– 1 stycznia – Nowy Rok,
– 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
– 12-13 kwietnia – Wielkanoc,
– 1 maja – Święto Pracy,
– 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,
– 11 czerwca – Boże Ciało,
– 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,
– 1 listopada – Wszystkich Świętych,
– 11 listopada – Święto Niepodległości,
– 25-26 grudnia – Boże Narodzenie.
TO JESZCZE NIE KONIEC ZMIAN
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje jeszcze jedno ograniczenie – w dniach 11 kwietnia (sobota przed Wielkanocą) oraz w Wigilię handel będzie możliwy tylko do godziny 14:00.
Złamanie zakazu handlu grozi karą administracyjną w wysokości do 100 tys. złotych, przy czym za konsekwentne naruszanie przepisów w tym zakresie, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.
Zakazem handlu nie są objęte m. in. apteki, dworce, stacje benzynowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie oraz sklepy z prasą. Zakupy można zrobić również w osiedlowych sklepach, które w dniu zakazu handlu obsługuje właściciel.
NIEDZIELE (NIE)HANDLOWE W INNYCH KRAJACH
Polska nie jest jedynym krajem, który musiał zmierzyć się z wyzwaniem w postaci ograniczeń w handlu. Zakupów w niedzielę nie zrobimy przede wszystkim w Niemczech oraz Szwajcarii, a także Austrii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Grecji, Hiszpanii oraz na Malcie. Planując urlop warto mieć tę okoliczność na uwadze. W niektórych krajach występują również inne dni z zakazem handlu, np. na Słowacji sklepy zamknięte są w Wielki Piątek.
NIEDZIELE BEZ HANDLU – CZY JUŻ NA ZAWSZE?
W Polsce na razie mamy do czynienia z tendencją zawężania dni z możliwością handlu, ale niektóre kraje, które posiadały takie zakazy, stosunkowo szybko z nich zrezygnowały (np. Niderlandy), albo bardziej lub mniej ograniczyły dni bez handlu (np. Węgry). O złagodzenie zakazów starają się również Grecja oraz Francja. Zgodnie ze stanowiskiem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Handel w niedziele w Europie”, opublikowanym w lutym 2019 r., „europejskim trendem jest liberalizowanie czy też wręcz wycofywanie się z przepisów ograniczających handel w niedziele”. Polska na chwilę obecną stoi w opozycji takiego kierunku, jednak być może po kilku latach, podsumowaniu “zysków i strat” tendencja ta będzie ulegać stopniowej zmianie.
Adriana Kominowska
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Czytaj także:
- Zmiany w prawie 2020 roku
- 1000 zł kary za niezarejestrowanie pojazdu
- Kolejna faza PPK
- Ewidencja i deklaracja VAT w jednym pliku JPK
- Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz
- AdBlue a prawo niemieckie
- Zasady wystawiania faktur do paragonów 2020
- Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.
- Obsługa prawna branży farmaceutycznej tworzącej suplementy
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)