5 grudnia 2018 roku, Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie uiszczania opłaty za odholowany przez odpowiednie służby samochód. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na wcześniejszą interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.
Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz
Praktyką było, iż opłata za odholowanie pojazdu, z reguły stosunkowo wysoka, uiszczana była w pierwszej kolejności, dopiero na podstawie dowodu uiszczenia zapłaty, samochód mógł zostać wydany właścicielowi. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne oraz godzi w prawo własności każdego z nas, poprzez ograniczanie możliwości w rozporządzaniu rzeczą, która do nas należy. Dotychczasowe przepisy utraciły swoją moc 13 września 2019 roku. Co za tym idzie, obecnie właściciel samochodu ma możliwość najpierw odebrać samochód, a opłatę za jego odholowanie uiścić później.
Jest to niewątpliwie korzystna zmiana dla właścicieli pojazdów, którzy od razu dostaną do dyspozycji swój samochód, bez konieczności natychmiastowej zapłaty za jego holowanie oraz bez generowania dodatkowych kosztów w przypadku niemożliwości uiszczenia całej opłaty, już przy odbiorze pojazdu.
Anna Sikora
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Czytaj także:
- Zmiany w prawie 2020 roku
- 1000 zł kary za niezarejestrowanie pojazdu
- Kolejna faza PPK
- Ewidencja i deklaracja VAT w jednym pliku JPK
- Mikro-rachunki – łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT
- AdBlue a prawo niemieckie
- Zasady wystawiania faktur do paragonów 2020
- Jeszcze mniej niedziel handlowych w 2020 roku
- Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.
- Obsługa prawna branży farmaceutycznej tworzącej suplementy
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)