Strona główna Aktualności Dnia Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz

Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz

254
5/5 (3)

5 grudnia 2018 roku, Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie uiszczania opłaty za odholowany przez odpowiednie służby samochód. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na wcześniejszą interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz

Praktyką było, iż opłata za odholowanie pojazdu, z reguły stosunkowo wysoka, uiszczana była w pierwszej kolejności, dopiero na podstawie dowodu uiszczenia zapłaty, samochód mógł zostać wydany właścicielowi. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż takie rozwiązanie jest niekonstytucyjne oraz godzi w prawo własności każdego z nas, poprzez ograniczanie możliwości w rozporządzaniu rzeczą, która do nas należy. Dotychczasowe przepisy utraciły swoją moc 13 września 2019 roku. Co za tym idzie, obecnie właściciel samochodu ma możliwość najpierw odebrać samochód, a opłatę za jego odholowanie uiścić później.

Jest to niewątpliwie korzystna zmiana dla właścicieli pojazdów, którzy od razu dostaną do dyspozycji swój samochód, bez konieczności natychmiastowej zapłaty za jego holowanie oraz bez generowania dodatkowych kosztów w przypadku niemożliwości uiszczenia całej opłaty, już przy odbiorze pojazdu.

 

Anna Sikora
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here