Strona główna Aktualności Dnia Mikro-rachunki – łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT

Mikro-rachunki – łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT

1022
0
4.56/5 (9)

Kluczowe podatki, tj. PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikro-rachunek podatkowy. Dzięki temu podatnicy nie będą już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczą liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto.

Mikro-rachunki – łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT

Zmiana oznacza też sprawniejszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, co pozwala m.in. na szybsze uzyskanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach. Na mikro-rachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. System mikro-rachunków ruszył od początku stycznia i niestety rodzi już problemy interpretacyjne.

Jedna osoba może mieć bowiem dwa mikro-rachunki, tj. jeden z numeru PESEL i drugi z NIP i nie ma pewności, z którego można korzystać. Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśnia jednak, że podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą powinien wpłacać PIT, CIT i VAT na mikro-rachunek, wygenerowany przy użyciu NIP. Jeśli jednak zdarzy się, że zrobi wpłatę na mikro-rachunek wygenerowany przy użyciu PESEL, to zostanie ona w urzędzie skarbowym zaksięgowana na karcie kontowej tego podatnika. Kluczowa w tym przypadku jest prawidłowa identyfikacja wpłacającego.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułOdholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz
Następny artykułWynagrodzenia kierowców „ON LINE” z aplikacją VTS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj