Kluczowe podatki, tj. PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. należy wpłacać do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikro-rachunek podatkowy. Dzięki temu podatnicy nie będą już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczą liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto.
Mikro-rachunki – łatwiejsza zapłata PIT, CIT i VAT
Zmiana oznacza też sprawniejszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT, co pozwala m.in. na szybsze uzyskanie potrzebnych zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach. Na mikro-rachunek można wpłacać również odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT i koszty upomnienia. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłaca się na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. System mikro-rachunków ruszył od początku stycznia i niestety rodzi już problemy interpretacyjne.
Jedna osoba może mieć bowiem dwa mikro-rachunki, tj. jeden z numeru PESEL i drugi z NIP i nie ma pewności, z którego można korzystać. Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśnia jednak, że podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą powinien wpłacać PIT, CIT i VAT na mikro-rachunek, wygenerowany przy użyciu NIP. Jeśli jednak zdarzy się, że zrobi wpłatę na mikro-rachunek wygenerowany przy użyciu PESEL, to zostanie ona w urzędzie skarbowym zaksięgowana na karcie kontowej tego podatnika. Kluczowa w tym przypadku jest prawidłowa identyfikacja wpłacającego.
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Czytaj także:
- Zmiany w prawie 2020 roku
- 1000 zł kary za niezarejestrowanie pojazdu
- Kolejna faza PPK
- Ewidencja i deklaracja VAT w jednym pliku JPK
- Odholowany samochód: najpierw odbierasz, potem płacisz
- AdBlue a prawo niemieckie
- Zasady wystawiania faktur do paragonów 2020
- Jeszcze mniej niedziel handlowych w 2020 roku
- Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.
- Obsługa prawna branży farmaceutycznej tworzącej suplementy
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)