Strona główna Aktualności Dnia Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.

Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.

856
0
5/5 (10)

 Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.  Wzrost najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych – najniższe świadczenia emerytalne i rentowe wyniosą 1,2 tys. zł brutto. Wzrosną także najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1,2 tys. zł (wzrost z 1,1 tys. zł), a także renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł).

Waloryzacja najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych w 2020 r.

W każdym roku wysokość rent i emerytur obliczana jest na podstawie dwóch czynników – inflacji w gospodarstwach emeryckich (wzrost cen produktów, które najczęściej kupują seniorzy) oraz realnego wzrostu płac w roku poprzedzającym waloryzację. Od 1 marca 2020 r. w wyniku nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24%, jednak nie będzie to mniej niż 70 zł brutto. Należy przygotować się również na wzrost najniższych świadczeń emerytalno – rentowych. Taką podwyżkę otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne zostaną podniesione do 1200 zł, przy czym renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł. Dodatkowo, wszyscy emeryci dostaną tak zwaną trzynastkę – jej wysokość będzie wynosiła 1200 zł, czyli dokładnie tyle ile najniższa emerytura. Świadczenia należy spodziewać się wraz z waloryzacją emerytury zasadniczej, czyli w marcu 2020 r.


Osobom, które przechodzą na emeryturę w tym roku przypominamy, że najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków jest czerwiec. Najlepiej zrobić to nieco później – w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Wynika to z mechanizmu waloryzacji składek emerytalnych, gdyż czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. Oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą otrzymać świadczenie obniżone nawet o 10 %.

 

Adriana Kominowska

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

Czytaj także:

 

 

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNieprawidłowy przewóz ładunku
Następny artykułObsługa prawna branży farmaceutycznej tworzącej suplementy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj