Strona główna Aktualności Dnia Kolejna faza PPK

Kolejna faza PPK

1717
0
5/5 (7)

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie kolejna faza PPK, czyli Pracowniczych Programów Kapitałowych. Tym razem dotyczy to średnich firm, zatrudniających od 50 do 250 osób. Pracownicze Programy Kapitałowe są formą długotrwałego, dobrowolnego oszczędzania, mające być formą zabezpieczenia ewentualnej emerytury.

Kolejna faza PPK

Zakładają one, iż miesięcznie 2% wynagrodzenia brutto pracownika będzie przeznaczane na specjalne, indywidualne konto, z czego 1,5% z wynagrodzenia brutto pracownika opłaca pracodawca. W pierwszym roku przystąpienia do programu, na wskazane konto wpływa tzw. wpłata powitalna w wysokości 250 zł, a ponadto, w każdym miesiącu na wskazane konto Fundusz Pracy wpłaca 20 zł, czyli 240 zł w skali roku.

Jeżeli chodzi o terminy na wprowadzanie PPK w średnich firmach, to przedstawiają się one następująco:

– do 24 kwietnia 2020 roku średnie firmy są zobowiązane podpisać umowy o zarządzanie PPK z uprawnionymi instytucjami finansowymi,
– do 11 maja 2020 roku firmy zobowiązane są podpisać, w imieniu pracowników umowy o prowadzenie PPK, z instytucja finansową, z którą pracodawca zawarł wcześniej umowę o zarządzanie PPK.

Każdy pracownik pomiędzy 18, a 55 rokiem życie zostanie automatycznie przypisany do programu, jednakże w każdej chwili może on z niego zrezygnować, poprzez wyrażenie woli na piśmie. Podobnie, w każdej chwili może on ponownie zdecydować się na udział w PPK.
Wejście w życie kolejnej fazy PPK, dla przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 20 pracowników, ma mieć miejsce od 1 lipca 2020 roku.

 

Anna Sikora

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułTa obwodnica jest już dostępna dla kierowców
Następny artykułTaniej za przejazd A4 Katowice-Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj