Minimalna luksemburska – sprawdź co trzeba wiedzieć. W ostatnim okresie Luksemburg przystąpił do grona krajów, gdzie wprowadzone zostały przepisy regulujące stawki minimalnego wynagrodzenia w branży transportowej dla pracowników delegowanych. Luksemburg implementował bowiem Dyrektywę 96/71/WE i wprowadził przepisy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników delegowanych.
Zgodnie z przyjętym unormowaniem minimalne wynagrodzenie należy wypłacać kierowcom realizującym kabotaż oraz transport międzynarodowy na terenie Luksemburga. Do obowiązków pracodawcy przed delegowaniem pracownika będzie należało dokonanie zgłoszenia na platformie: https://guichet.itm.lu/edetach, gdzie wskazać należy:
-
dane firmy,
-
dane osobowe pracownika delegowanego oraz jego przedstawiciela na terytorium Luksemburga,
-
przewidywany okres delegowania kierowców,
-
druk A1, potwierdzenie rejestracji VAT UE,
-
dokumentację potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracownika.
Kolejnym wprowadzonym wymogiem jest konieczność przetłumaczenia tejże dokumentacji na język urzędowy Luksemburga, czyli niemiecki lub francuski. Minimalne wynagrodzenie w zakresie pracowników niewykwalifikowanych zostało ukształtowane na poziomie 11,55 euro/godzinę natomiast w przypadku pracowników wykwalifikowanych, których w tym przypadku będziemy mieć na uwadze, wynosi 13,86 euro/godzinę.
Anna Nieć-Mrzygłód
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.
Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).
2 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpień 2007r. I OSK 1251/06