Strona główna Informacje prawne Minimalna luksemburska – sprawdź co trzeba wiedzieć

Minimalna luksemburska – sprawdź co trzeba wiedzieć

1726
0
5/5 (1)

Minimalna luksemburska – sprawdź co trzeba wiedzieć. W ostatnim okresie Luksemburg przystąpił do grona krajów, gdzie wprowadzone zostały przepisy regulujące stawki minimalnego wynagrodzenia w branży transportowej dla pracowników delegowanych. Luksemburg implementował bowiem Dyrektywę 96/71/WE i wprowadził przepisy o minimalnym wynagrodzeniu dla pracowników delegowanych.

Zgodnie z przyjętym unormowaniem minimalne wynagrodzenie należy wypłacać kierowcom realizującym kabotaż oraz transport międzynarodowy na terenie Luksemburga. Do obowiązków pracodawcy przed delegowaniem pracownika będzie należało dokonanie zgłoszenia na platformie: https://guichet.itm.lu/edetach, gdzie wskazać należy:

  • dane firmy,

  • dane osobowe pracownika delegowanego oraz jego przedstawiciela na terytorium Luksemburga,

  • przewidywany okres delegowania kierowców,

  • druk A1, potwierdzenie rejestracji VAT UE,

  • dokumentację potwierdzające kwalifikacje zawodowe pracownika.

Kolejnym wprowadzonym wymogiem jest konieczność przetłumaczenia tejże dokumentacji na język urzędowy Luksemburga, czyli niemiecki lub francuski. Minimalne wynagrodzenie w zakresie pracowników niewykwalifikowanych zostało ukształtowane na poziomie 11,55 euro/godzinę natomiast w przypadku pracowników wykwalifikowanych, których w tym przypadku będziemy mieć na uwadze, wynosi 13,86 euro/godzinę.

 

Anna Nieć-Mrzygłód

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

 

1 http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:61978J0120:EN:HTML oryginalny tekst orzeczenia (dostęp na dzień: 20.04.2013 r.)

2 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 sierpień 2007r. I OSK 1251/06

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKontrolują wagę pojazdów – wszystkie zatrzymane przeładowane
Następny artykułNowa droga do pasów odpraw – gdzie czekają nas takie udogodnienia?
Absolwentka Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierownik Działu Silnik Prawny, zleceń zewnętrznych, optymalizacji oraz rozliczeń wynagrodzeń kierowców Kancelarii Prawnej Viggen sp.j. Posiada 2 letnie doświadczenie w zakresie likwidacji szkód osobowych i komunikacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj