Strona główna Aktualności Dnia RADA GABINETOWA ODWOŁANA – co mogą zatem zrobić przedsiębiorcy jeszcze przed wejściem...

RADA GABINETOWA ODWOŁANA – co mogą zatem zrobić przedsiębiorcy jeszcze przed wejściem w życie specustawy, aby pomóc swoim firmom

1117
0
4.56/5 (9)

W związku z przesunięciem terminu odbycia się Rady Gabinetowej z powodu zapadnięcia na chorobę wywołaną koronawirusem jednego z członków Rządu przedstawiamy Państwu rozwiązania, które funkcjonują już w polskim porządku prawnym i mogą pomóc ograniczyć skutki negatywnych następstw wywołanych pandemią koronawirusa.

Oczekiwania przedsiębiorców w związku z zapowiadaną tzw. specustawą pomocową są ogromne, jednak ze względu na panujące obecnie okoliczności specustawa nie została jeszcze wprowadzona. Co zatem mogą zrobić przedsiębiorcy na dzień dzisiejszy, by ograniczać swoje straty?

Każdy właściciel firmy, którego firma przechodzi trudności finansowe, który ma nieprzewidziane kłopoty z powodu np. braku zleceń może starać się o odroczenie płatności lub ulgę w spłacie należności z tytułu składek. Obecnie obowiązujące ustawodawstwo przewiduje kilka rozwiązań tego rodzaju sytuacji jak np. raty i odroczenie terminu płatności, czyli formy wsparcia, na które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pozwalają postanowienia ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z wnioskiem o odroczenie terminu płatności składek przedsiębiorca musi wystąpić najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności danej składki, przy czym odroczenie może dotyczyć więcej niż jednej składki. Po złożeniu takiego wniosku ZUS nie będzie naliczał firmie odsetek. Warunki spłaty określane są w umowie i uzależnione od środków, jakie zobowiązany może przeznaczyć na spłatę długu. Do składek objętych ulgą nie nalicza się odsetek, w ich miejsce pobiera się natomiast opłatę prolongacyjną. Wnioski o rozłożenie zadłużenia na raty można składać elektronicznie przez profil PUE, pisemnie, bądź ustnie w zakładzie.

Zwrócić należy jednak uwagę, że firmy nie powinny tylko oczekiwać na podjęcie interwencji przez organy państwa, a też same dokonywać odpowiednich kontroli zarządczych zmierzających do zminimalizowania strat. W sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy, a więc w czasie pandemii koronawirusa, gdzie ryzyko popadnięcia w stan niewypłacalności jest szczególnie wysokie, należy stale i rzetelnie monitorować sytuację w swoim przedsiębiorstwie. Kontrolując stan przepływów finansowych w zarządzanym przedsiębiorstwie należy reagować na wszelkie oznaki, nawet przejściowych trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań.

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

Czytaj także:

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.).

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKoronawirus a transport
Następny artykułVTS – aplikacja do ZDALNEGO wyliczania wynagrodzeń kierowców oraz innych pracowników. Pracuj bezpiecznie z domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj