Skarga Stowarzyszenia Najlepsza Droga na działania strażników miejskich w Krakowie. Stowarzyszenie URKSiTD “Najlepsza Droga” pyta Prezydenta Krakowa dlaczego Straż Miejska wprowadza kierowców w błąd nakładając mandaty. Strażnicy podczas interwencji odholowali kierowcy pojazd za niewłaściwe parkowanie. Jednak kierowca nie chciał przyjąć mandatu twierdząc, że nie było znaku zakazującego zatrzymania się. Jednak Strażnicy zgodnie z relacja poinformowali kierującego, że zgodnie z przepisami jeśli odmówi przyjęcia mandatu nie będzie mógł odebrać pojazdu z parkingu. Strażnicy podali przy tym podstawę prawną. Jednak kierowca po odebraniu pojazdu z parkingu sprawdził treść przepisu i ze zdumieniem stwierdził, że zasadniczo odbiega ona od tej podanej przez strażników. Dlatego też Stowarzyszenie URKSiTD postanowiło interweniować w tej sprawie u Prezydenta Majchrowskiego. Wszystkie osoby które zostały wprowadzone w błąd przez strażników w podobny sposób są proszone o zgłaszanie się do Stowarzyszenia.
Modlnica, dnia 6 listopada 2012 r.
Kancelaria Prawna Viggen s.c.
Mariusz Miąsko, Małgorzata Miąsko
ul. Częstochowska 6, 32-085 Modlnica
w imieniu:
Stowarzyszenia Uczestników Rynku
Komunikacji Samochodowej
i Transportu Drogowego „NAJLEPSZA DROGA”
ul. Tyniecka 10a, 31-319 Kraków
Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
plac Wszystkich Świętych 3-4
31-004 Kraków
dot.: bezprawnego uzależniania przez Straż Miejską wydania usuniętego pojazdu /na koszt właściciela /od wcześniejszej zapłaty przez niego grzywny.
Szanowny Panie Prezydencie!
Docierają do naszego Stowarzyszenia liczne informacje i sygnały o wysoce szkodliwej, ale jak wiele na to wskazuje, nagminnej praktyce postępowania straży miejskiej w Krakowie. Chodzi o zachowanie jej funkcjonariuszy w procesie usuwania pojazdów samochodowych z ulic miasta na koszt właściciela. Materia ta jest uregulowana w ustawie z dnia 2 czerwca 2005 r./Dz. U. Nr 108, poz. 908/ – Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie w art. 130 a przywołanej ustawy. W pkt. 1 – 5 ust. 1 art.130 a wyliczone są bardzo dokładnie i szczegółowo przypadki kiedy pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela.
W ust. 2 omawianego artykułu ustawy podawane są dodatkowe dwa przypadki szczególne stanowiące podstawę do usunięcia pojazdu na koszt właściciela. Każdy z takich przypadków /w relacji właściciel pojazdu – straż miejska/ ma charakter indywidualnego zdarzenia i konkretny obywatel ma interes prawny w dochodzeniu zasadności ukarania go przez straż miejską mandatem a zatem ma prawo odmówić przyjęcia mandatu.
Dochodzi jednak do takiego zachowania funkcjonariuszy straży miejskiej, które stawia pod znakiem zapytania odgrywaną przez nich rolę społeczną tj.: „strażników przestrzegania prawa”. /w tym konkretnym przypadku w zakresie przestrzegania przepisów o ruchu drogowym/.
Tak więc funkcjonariusze straży miejskiej w Krakowie uzależniają wydanie usuniętego pojazdu /z reguły jest to łączny koszt 473 zł w przypadku samochodu osobowego/ od okazania dowodu zapłaty tj.: przyjęcia: mandatu – przeważnie w wysokości 100, 150 zł.
Popularnie określając, przyjęcie mandatu /co praktycznie oznacza zapłatę grzywny/ oznacza rezygnację z prawa dochodzenia swych praw przed sądami powszechnymi /co jest zresztą napisane na druku mandatu/. Jednak prawo dochodzenia swych praw przed sądem jest jednym z podstawowych praw obywatelskich poczynając od zapisów art. 45 Konstytucji RP, który mówi o prawie do sądu. Równocześnie ani w art. 130 a ustawy z dnia 2 czerwca – Prawo o ruchu drogowym /czy też w jakimkolwiek innym przepisie prawa/ te dwie sprawy tj.: zapłata grzywny i wydanie pojazdu usuniętego z drogi na koszt właściciela nie są ze sobą powiązane.
Zapłata grzywny nie jest w świetle obowiązującego prawa warunkiem wydania pojazdu, wystarczy po prostu uiścić przedstawione wyżej koszty usunięcia pojazdu i jego przechowania.
Skoro taki jest stan prawny to jak należy traktować zachowanie funkcjonariuszy straży miejskiej w Krakowie, którzy wydanie pojazdu /oczywiście po uiszczeniu przez właściciela
opłaty przewidzianej w art. 130 a ustawy/ uzależniają dodatkowo od okazania dowodu zapłaty mandatu – grzywny?
Odpowiedz może być na to tylko jednoznaczna chociaż dla nas wszystkich, uczestników ruchu drogowego bardzo nieprzyjemna.
Otóż funkcjonariusze straży miejskiej działają w tym przypadku bezprawnie, łamią prawo chociaż ich rolą jest właśnie stać na jego straży.
Funkcjonariusze ci pozbawiają nas podstawowego prawa obywatelskiego, prawa do sądu uznając, że ich ocena i kwalifikacja zdarzenia nie podlega ocenie i weryfikacji przez niezawisły sąd.
Bez jakiejkolwiek przesady można powiedzieć, że uznają się w tych omawianych sprawach za nieomylnych. Doszliśmy do sytuacji, że ocena strażnika miejskiego /która jak każdego człowieka może być łatwo omylna/ stoi ponad obowiązującymi przepisami prawa z Konstytucją na czele.
Opisany przeze mnie proceder jest jak wcześniej wspomniałem naganny ponieważ funkcjonariusze straży miejskiej są szkoleni w zakresie obowiązujących przepisów prawa /jest to podstawowy element ich przygotowania zawodowego/. Przypuszczam, że takie ich postępowanie wynika z cichej akceptacji zwierzchników służbowych. Jest rzeczą niemożliwą by było inaczej. Proszę więc Pana Prezydenta o pilne wyjaśnienie tej sprawy i doprowadzenie do sytuacji, że straż miejska w Krakowie stanie się wzorem przestrzegania prawa, a nie jego ostentacyjnego i nagminnego łamania.
Mariusz Miąsko
Prezes Stowarzyszenia URKSiTD „Najlepsza Droga”
Prezes Zrzeszenia PPO „Ziemia Sądecka”
ZOBACZ CO JUŻ ZROBILIŚMY DLA TWOJEJ FIRMY TRANSPORTOWEJ!