Strona główna Aktualności Dnia Pozytywne wieści w sprawie BDO

Pozytywne wieści w sprawie BDO

803
0
5/5 (9)

MINISTERSTWO ODSTĘPUJE OD NAKŁADANIA WYSOKICH KAR W PIERWSZYM OKRESIE FUNKCJONOWANIA REJESTRU.

Pod koniec roku 2019 byliśmy świadkami niemałego zamieszaniem w sprawie rejestru BDO. Pisaliśmy o tym tutaj – https://jazdaprawna.pl/rejestr-bdo-ktore-firmy-musza-ubiegac-sie-o-wpis/
Przedsiębiorcy oraz co gorsza – urzędnicy, mieli ogromny problem z jednoznacznym stwierdzeniem, czy dana działalność podlega wpisowi. Infolinie urzędów nie były w stanie obsłużyć wszystkich zainteresowanych, natomiast petenci, którzy próbowali załatwić sprawę w punktach stacjonarnych bardzo często słyszeli, że sami muszą określić profil działalności i zadecydować, czy ubiegać się o wpis, czy też nie. Przedsiębiorcy panicznie bali się konsekwencji braku wpisu, gdyż zapowiadano dotkliwe kary.
Mamy dobrą wiadomość dla Przedsiębiorców. Okazuje się, że w pierwszym okresie funkcjonowania rejestru Ministerstwo Klimatu stawia na dydaktykę i odstąpi o wymierzania surowych kar w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z nowych przepisów.


BDO funkcjonuje od 1 stycznia 2020 r., jednak prowadzenie ewidencji odpadowej formie papierowej może zostać wydłużone do 30 czerwca 2020 r. Dodatkowo będą stosowane pouczenia, choć taka praktyka nie wynika wprost z ustawy. Ministerstwo zapowiada jednak, że w tym obszarze będzie powoływało się na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Powyższe nie oznacza rzecz jasna, że Ministerstwo odstąpi całkowicie od wymierzania kar administracyjnych. Oprócz pouczeń inspektorzy maja prawo zastosować sankcje w postaci aresztu oraz grzywny, a także kary pieniężne w wysokości od 2 000 do 1 000 000 złotych.
W tym miejscu przypominamy jeszcze, że do BDO nie muszą rejestrować się firmy wytwarzające odpady komunalne oraz podobne do odpadów komunalnych.

 

Adriana Kominowska

Kancelaria  Prawna Viggen sp.j.

Czytaj także:

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPakiet Mobilności – kolejne niepokojące wieści z Brukseli
Następny artykułPrawa przysługujące pracownikowi rozwiązującemu umowę o pracę bez wypowiedzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj